Japonya’nın Tahran Büyükelçisi Aikava Kazutoşi, Urmiye Gölü’nün canlanması için iyi önlemler alındığını ​​ve bu gölün canlanmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Doğu Azerbaycan Sivil İşlerden Sorumlu Vali Yardımcısı ile görüşen Kazutoşi, Tebriz’i ikinci defa ziyaret ettiğini belirterek, ‘Bu sefer Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ekibiyle birlikte Urmiye Gölü’nün canlandırılmasına yönelik ortak yürütme programlarının sürecini gözlemlemek için Tebriz’e geldim’ dedi.

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (JICA) Urmiye Gölü’nü canlandırmak için İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti ile işbirliği yaptığına değinen Kazutoşi, ‘Urmiye Gölü’nü canlandırmak için iyi çabalar sarf edildi ve gölün canlandığını görmekten çok mutluyum. Yönetici ortakların sempati ve işbirliğiyle bu yönde daha fazla adım atmayı umuyoruz’ ifadesini kullandı.

Urmiye Gölü’nün bölgede yaşayan insanlar için birçok fırsat ve kaynak yarattığını dile getiren Kazutoşi, Doğu Azerbaycan Valiliği’nin Urmiye Gölü’nün canlandırılmasında JICA ile yaptığı işbirliğini takdirle karşılayarak, ‘Japonya’nın Doğu Azerbaycan’da konsolosluğu bulunmamaktadır ancak ilin üst yönetimi son yıllarda Japonların programlarını desteklemiştir’ değerlendirmesinde bulundu.

Kazutoşi, ‘Koronavirüsün patlak vermesiyle birçok kısıtlama, dayatma ve geziler sınırlandırıldı ve İran Dışişleri Bakanlığı, Urmiye Gölü’nün canlandırma projelerini yakından takip etmek için Doğu Azerbaycan iline seyahat etmek için özel bir izin verdi. Gölün canlandırılması hükümet için ulusal düzeyde önemlidir’ diye ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here