Süleymanilerin çoğalma korkusu

0
326

Mehdi Nalbandi

TEBRIZHABER.COM

Geçtiğimiz günlerde Şehit Polat Haşimov’un ailesine Şehit Süleymani anısına Cesaret Madalyası verildi. İran Bakü Büyükelçisi Seyyid Abbas Musevi ve İran İslam Devrimi Lideri Azerbaycan Temsilcisi Seyyid Ali Ekber Ocaknejad, Şehit Haşimov’un evini ziyaret ederek Şehit Polat’ın eşı ve çocuklarına madalyayı takdim ettiller. Bunun üzerine Şehidin eşi de İran’a teşekkür etti.
Şehit Haşimov’un 2020 yılının Temmuz ayında Karabağ’ın Tovuz bölgesinde şehit olduğu günlerde, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin mümin gençleri Şehit Polat ve Şehit Hac Kasım’ın fotoğraflarının yer aldığı afişler bastı.
Bu olayın ardından Azerbaycan Cumhuriyeti’nde önemli iki olay ve İran’da önemli bir olay meydana geldi:


Birinci olay: Madalyanın verilmesinden bir hafta sonra Şehit Polat’ın annesi ve kardeşi Günaz TV’ye madalyayı kabul etmediklerini ve geri vereceklerini söyledi.
Bu bağlamda birkaç nokta:
Birincisi: zaten Madalya Bu iki kişiye verilmemiş ve Madalyayı Şehit Polat’ın eşi ve çocukları almıştır. Bu olay, kayınvalide ile gelin arasındaki anlaşmazlığı da dahil olmak üzere bu iki kişinin Günaz’ın Bakü kolu, Pantürkist unsurlar ve hakimiyette bulunan Yahudi güçleri tarafından baskı gördüğü anlamına geliyor.


İkincisi: Bu madalya, Şehit Ahmet Şah Mesut ailesinden General Süleymaninin ailesine kadar İslam dünyasının önde gelen şehitlerine takdim edilmiş ve bu hususta Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarına da ödül hakkında bilgi verilmiş ve onlar da koordinasyon içindeymişler.
Üçüncüsü: bu konunun ana aktörü, ayrılıkçı pantürkist Cahandar Bayoğludur. Bu olay, Günaz’ın Bakü’deki varlığının başlangıcını işaret ediyor ve Hüdaaferin Köprüsü’nü Dostluk Köprüsü olarak adlandıran Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yorumuyla çelişmektedir.
Dördüncüsü: Bazı Türk servisleri de bu anlaşmazlığın yaratılmasında rol oynamıştır. Şehit Süleymani’nin Erdoğan’ı Musul’a girmesine izin vermemesi, onu derinden üzmüştür.
İkinci olay: Moderator.az’da İran büyükelçisi ve Ocaknejad’ın sınır dışı edilmesi için ağır bir medya saldırısı başladı.

Üçüncü olay: İran’daki unsurlar büyükelçiye saldırdı ve onun görevden alınmasını talep ediyorlar. Bu unsurlar, birkaç gün önceden bu işin doğruluğu hakkında şüpheler yaratarak,bu eyleme karşı çıktılar..
Bu bağlamda birkaç nokta:
Birincisi: Pantürkler, Pehleviciler ve Seyyed Cevadi akımlarının(paniranistler) bu konudaki uyumu dikkate değer. Bunların hepsi Direniş Cephesine muhalefetlerinde hemfikirdir.
İkincisi: Siyonistler, Erdoğancılar ve İranlı ayrılıkçılar, Hac Kasım’ın Kafkasya’daki itibarından korkuyorlar.
Üçüncüsü: Sayın Musevi ve Ocaknejad’ın değerli eyleminin desteğe ihtiyacı var. şüphesiz bu tür saldırılar işe yaramayacak ve aksine Kafkasya’da şehitlik kültürünü yaygınlaştıracaktır.
Son söz:
Kafkasya’daki en iyi strateji Ayetullah Hamaney’in 17 Rebiulevvel söylemidir ve Bu söylemin düşmanlarının kimliği, sınırın iki tarafında, Kafkasya’da ve Anadolu’da bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here