‘Yaptırımlar Yaşam Hakkının İhlalidir’

0
81

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mecid Tahtı Revanci, BM Nüfus ve Kalkınma Komisyonu’nun 54. oturumunda yaptığı açıklamada, Covid-19 salgınının toplumların gıda güvenliği, beslenme ve sağlık sistemleri üzerinde derin ve yıkıcı bir etki yarattığını belirterek, temel gıdalara erişim eksikliğinin, kadınlar, çocuklar ayrıca savunmasız ve düşük gelirli aileler için ciddi yaşam ve sağlık sorunları doğuracağını söyledi.

Tahtı Revanci, “Uluslararası toplumun acil müdahalesi olmadan, yüz milyonlarca kişi daha kötü seviyelerde yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya kalacak. Zaten Korona’dan dolayı zor zamanlar yaşanıldığı dönemde, tek taraflı zorlayıcı önlemler, hedef ülkelerdeki sıradan vatandaşların gıda güvenliğini ve beslenmesini ciddi şekilde tehlikeye atmaktadır. ” dedi.

Tahtı Revanci, “Temel tıbbi malzemelere kolay erişememek insanların yaşamlarını ve sağlığını tehlikeye atan sorunları ortaya çıkarmaktadır. Tıbbi ekipman ve sağlık malzemelerine erişim, döviz temininde yaşanan sıkıntılardan dolayı ciddi şekilde hedef alınmakta ve bu da ülkelerin sağlık hakkı ve yaşam hakkını ihlal anlamına gelmektedir. ” dedi.

Mecid Tahtı Revanci sözlerine şöyle devam etti: “Halkı en acımasız ve yasadışı tek taraflı zorlayıcı önlemlere maruz kalmış bir ülkenin temsilcisi olarak, ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerinin gerçekleşmesini sağlamak için tüm bu tür önlemlerin derhal ve hızlıca kaldırılması çağrısında bulunmak istiyorum. Eğer bu sağlanırsa söz konusu ülkeler halkını Covid-19’a karşı etkin bir şekilde koruyabilir ve salgının ardından halkının refahını garanti eden ekonomisini onarabilir. “

Tahtı Revanci, tüm zorlamalara rağmen İran’ın mevcut politikalarda reform yaparak, tüm kesimlere gıda temini ayrıca gıda sistemlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için önemli adımlar attığını söyledi.

İran’ın 3 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını ifade eden Tahtı Revanci, bunun yanında İran’ın insani taahhütlerine bağlı olduğunu ve mülteci çocuklara, İranlı çocuklarla yan yana tahsil imkanı sağladığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here