Cumhurbaşkanı adaylarının kayıtları 12 Mayıs’ta başlayacak ve beylerin nihai kararını verip seçimlere aday olmak için bir aydan az süreleri var. Siyasi akımlar, nihai ve son adayları üzerinde anlaşmak için kalan iki ayı da azami şekilde kullanmalıdır. Bu nedenle siyaset alanında, resmi ve gayri resmi seçim haberlerinde bu kadar çabaya tanık oluyoruz.
Bu haberlerin bazılarının odak noktası – en azından son bir ya da iki gündür – Said Celili olmuştur. Henüz resmi olarak aday olma niyetini açıklamasa da, ancak görünen o ki, muhafazakar cephesindeki bazı kişiler kırmızı halıyı açmış ve onu karşılamaya oldukça hazırlar. Özellikle ki şimdi söylentilere göre Seyyid İbrahim Reisi‘nin aday olma ihtimali azalmış durumda, nitekim İmam Humeyni ve Yüce Lider takipçileri Cephesinin üyesi Kerimi İsfahani’nin dün verdiği röportajda söylediği gibi, “Sayısız temasa rağmen, Sayın Reisi bugüne kadar hiç ilgi göstermedi.”
böylece muhafazakarların onun varlığından ve başarısından emin oldukları uzlaşma seçeneği, seçim riskini kabul etmedi ve önemli bir atama organı olan yargı’nın başında kalmayı tercih etti. Bu nedenle, muhafazakar akımın çeşitli spektrumları seçeneklerini sunmalı ve bunlardan biri üzerinde fikir birliğine varmalarını ümit etmelidir.

Onların İkinci tercihleri – Reisi’den sonra – Said Celili. Muhtemelen bunun nedenlerinden biri Celili’nin 2017 seçimlerinde ve son dakikalarda Reisinin lehine çekilmesi ve onun etrafında Kalibaf kadar fikir birliğine varılmasına yardımcı olmasıdır.Celili yine de iyi niyetini göstermiş ve bir süre önce Reisi’nin adaylığı durumunda aday olmayacağını duyurmuştu. Buna dayanarak Celili ve destekçileri durumun iyi olduğunu ve bu kez sahneye çıkma sırası kendilerine geldiğini düşünüyor. Bu arada Risi taraftarlarının Celili cephesine göç edeceğine dair söylentiler var. Ancak Celili’yi uygun kılan tek konu Reisi’nin aday olmayışı değil. Aslında uluslararası durum da onun lehine. Biden’in Demokratik hükümetinin iktidara gelmesi ve Ruhani yönetiminin son aylarda düğümü çözme çabaları dış politikayı yeniden gündeme getirdi ve bu alanın bir kez daha seçimlerin odağı olacağına inanılıyor. İran’ın nükleer programında yıllarca çalışmış ve kendi bakış açısına sahip kıdemli bir diplomat olan Said Celili, muhafazakarların rakip bir adayla yüzleşmek için en iyi seçimidir.
Paydari Cephesinin desteği
Celili’nin adaylığını açıklamasına karar verebilecek bir başka neden de Paydari Cephesinin desteği olabilir. Paydari’nin kıdemli bir üyesi olan “Sakkay-ı Biriya”, geçen ay Sidd Celili ve Sadık Mehsuli’yi bu cephenin ana adayları olarak açıkladı. İslam Koalisyonu Partisi’nin önde gelen isimlerinden Hamid Rıza Tereggi de Celili’yi Nikzad ve Fettah’ın yanında Paydarinin adayları olarak nitelendirdi.

https://static.etemaadonline.ir//Image/4d0113f3-fa03-433c-b0ea-a28e2d45a1fa.jpeg

Medya coşkusu
muhafazakarların Celili’nin adaylığına yönelik eğiliminin bir başka işareti de bu akımın medyasında görülebilir. Örneğin, Pur Muhammedi’ye yakın medya olan “Namehnews” haber sitesi, düne kadar Reisinin adaylığını desteklese de bir raporda Celili’nin adaylığını hep birlikte karşılamalıyız sözünü öne sürdü.
Bu Muhafazakar medya, Reisi’nin seçim kampanyasının üyelerinin Said Celili’nin seçim kampanyasına göçünü bildirdi ve şunları yazdı: “Celili’nin aday olacağına dair kanıtlar var.onun Medya ekibi ve taraftar ağının Twitter ve Clubhouse gibi sosyal ağlara kadar kullanıp ve Hiçbir fırsatı veya tribünü kaçırmıyor.” Raporun bir başka bölümünde, Celili’nin bu seçime katılma iradesinin ciddi olduğu, destekçilerinin de kolları sıvadığı ve bunun da İbrahim Reisi’nin adaylığına ve uzlaşmaya gölge düşürebileceğni yazdı.
Galibaf’a yakın bir medya kuruluşu olan Fardanews, Celili’nin adaylık olasılığını bildirdi. Ancak bu muhafazakar medya, mevcut durumu ve Celili’ye gösterilen ilgi ve kabul miktarını meslektaşlarının ve yakınlarlnln çabalarının bir ürünü olarak görüyor.

Sonuç
Şimdi bu soruyla karşı karşıyayız: Said Celili, yerli ve yabancı uygun konumunu göz önünde bulundurup ve muhafazakarların desteğinden yararlanıp ve mevcut tüm medya ve propaganda desteğiyle seçim rekabeti alanına girecek mi? Bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here