TEBRIZHABER.COM: Nihai aday üzerindeki tartışmalar, Muhafazakar tarafta 90. dakikaya kadar sürecek geniş kapsamlı bir tartışmalar olacak, Reformistler de uzun süredir görüşmelerini yapmakta ve seçim ayı olacak bu yılın Haziran ayına kadar net bir sonuca varmaları pek olası görünmüyor.

Özellikle reformistler, Koruyucular konseyi’nin gözetim engelini aşmada her zaman çifte bir sorunla karşı karşıya kaldıklarından, genellikle nihai adaylarının kim olduğuna dair daha geç bir sonuca varacakları anlamına geliyor. Bununla birlikte,geçen İran güneş yılının son günlerinde ve şimdi başında olduğumuz bu yılın ilk birkaç haftasında reformistler arasında farklı bir adayın varlığının fısıltıları, durumu reformistler için biraz farklı hale getirdi. Bu aday Seyyid Hasan Humeyniden-İmam Humeyni’nin torunu- başkası değildi; Çoğu reformiste göre, şimdiki siyasi koşullarda çeşitli nedenlerle diğer olası aday seçeneklerinden farklı bir durumda olan ve adaylık durumunda, reformistler için yaklaşan seçimlerde farklı koşullar yaratan bir figür.
bu seçim Reformistlerin aylardır beklediği ve kazanılması zor koşullarla karşı karşıya olan bir seçim olacak, Bu iddianın kanıtı, ilk olarak, 11. parlamento seçimlerine az sayıda katılım deneyimi, ikincisi,yazılı olmayan kurallara göreaz bir katılımla reformistlerin kazanma şansının azalacağı ve Üçüncüsü, devletin sekiz yıldır reformistler tarafından desteklenen birinin elinde olmasına rağmen, İran’da artan halk hoşnutsuzluğudur.
Ancak Seyyid Hassan Humeyni’nin adaylığı daha ciddileştikçe reformistler, onun varlığının sadece kazanma şanslarını değil, katılımlarını da artıracağına inanarak yaklaşan seçimlere daha umutla hazırlanıyorlardı. Bu mesele, Seyyid Hasan Humeyni’nin aday olması halinde sağcılar cephesinde ana rakiplere karşı çok ciddi bir rakip olabileceğini gösteren bazı güvenilir yerel anketlerle doğrulandı.
Bu olaylar şimdi Seyyed Hassan Humeyni’yi İslam Cumhuriyeti’nin siyasi ve seçim ilişkilerindeki ortak geleneğe göre bu önemli siyasi karar hakkında Devrimin Yüksek Lideri’nin görüşünü almaya yöneltti.
şöyle ki Seyyid Hassan Humeyni’nin kardeşi Seyyid Yasir Humeyni bu sözleri ifade etti: “Geçtiğimiz haftalarda hatta aylarda Seyyid Hasana birçok imam Humeyniyi seven büyükler, Gaziler, dindarlar, şehit aileleri, siyasetçiler ve akademisyenler tarafından büyük ilgi gösterildi, Ve onlar Seyyid Hasanı İmam Humeyni’nin ‘hep birlikte’ sloganıyla ülkeyi birleştirebilecek tek kişi olarak öne sürdüıer.”
Seyyid Yasir Hac Hasanın bu talepleri henüz kabul etmediğini söyleyerek, “Devrim lideriyle görüşmesinde yüce lider, Hacı Hasanın Seçimlerde adaylığını uygun görmedilkerini ve onu oğulları gibi gördüklerini belirterek, mevcut durumda bu alana girmemesini istediler. “dedi.

Seyyid Yasir Humeyni “Bu tavsiye göz önüne alındığında, kardeşimin kararının net olması ve kesinlikle aday olmayacağı doğaldır.” Dedi.
Seyyid Yasir “Kardeşim adına, onu adaylığa davet eden tüm gerçek ve yasal şahsiyetlere teşekkür etmeliyim” Diyerek, yaklaşan seçimlerin coşkulu geçmesi için umudunu dile getirdi.Seyyid Yaser kardeşi hakkında ” O her zaman Kendisini halkın bir hizmet karı olarak gördüğünü ve halkın ve devrimin iyiliği için her şeyi feda etmeye ve her mevkide olursa olsun halka hizmet içın hazır olduğu” sözlerini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here