8 Mart, kadınların dayanışmalarının simgesi

0
430

Hatere Keleyberi

Kadınların haklarını savunmak için yürüttüğü dayanışmalarını simgeleyen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün yüzeysel ilişkilere indirgenmesi, bu zor ve yorucu yoldan sapmanın açık bir işaretidir. Pek çok kadın, dünya çapında eşit ekonomik, sosyal ve daha yakın zamanda siyasi konumlar elde etmek için mücadele etti ve toplumu yine de kusursuz olmayan şimdiki konumuna getirmek için uzun yıllar mücadele etti ve acı verici yaşamlar ve ölümler yaşadı.
8 Mart, uluslararası kuruluşlar ve birçok hükümet tarafından kadın haklarına saygı duyduğu için tanınan bir gündür.
Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak istiyorsak, cinsiyetine bakmadan onun özgünlüğünü ve eşitliğini anlama ve ona inanma kavramına saygı göstermedikçe bu mümkün olmayacaktır.

Cinsiyet, etnik köken, yüz rengi ve ırktan bağımsız olarak insan eşitliği konusunda halkın bilinçlendirilmesi gereğini anlamadığımız sürece Dünya Kadınlar Günü takdir edilmeyecektir!
8 Mart, kadın hareketinin siyasi, sosyal, ekonomik eşitlik ve her türlü ayrımcılık, tecavüz ve aşağılama ile mücadele hareketinin başlangıç noktasıdır.
113 yıl önce binlerce Amerikalı kadın, oy kullanma hakkını elde etmek ve ücretlerini artırmak için ataerkilliği ve cinsiyetçiliği protesto etti. Suudi Arabistan’da kadınların araç kullanma özgürlüğüne ilişkin yeni yasa, toplumsal cinsiyet adaleti için kadın sivil hareketinin en son başarılarından biridirş
Erkekler ve kadınlar toplumu, özellikle kadınları eğitmek için her fırsattan yararlanırlarsa, bu bayrak dünyanın hiçbir yerinde yerde kalmayacaktır.
Bazen, dinin geleneksel yetiştirilmesi ya da yanlış anlaşılması ya da hurafelere ve tüketiciliğe değer verilmesi vb. Nedeniyle bu istenmeyen ve bilinçsiz mücadelelere, bazen de ülkelerin resmi yasalarına karşı, kadınların kendilerinin aşılmaz bir engel haline geldiği görülüyor, şiddete ve adaletsizliğe zemin hazırlıyor.
Dünyada milyonlarca kadın halen her türlü sosyo-politik ekonomik eşitsizlikler, tecavüz, aşağılama ve şiddetten muzdariptir ve bu ayrımcılık ve şiddeti gidermek için, her alanda doğru ve etkili yasalar koymak ve kararlar almak gereklidir. Sivil toplum, medya, siyasi aktivistler ve özellikle kadın siyasi aktivistlerin çifte sorumluluğu vardır; Başta kadınlar için sivil ve siyasi çabaların bedeli her zaman yüksek olmuş ve her zaman olacak olsa da bu bayrak yerde kalmayacak ve kadınlarımızın omuzları bu yorgunluğa katlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here