Tebriz’deki Bakır Han’a müntesip ev, milli anıtlar listesine kaydedildi

0
145
sattarhan

Ahmet Hamzazade, Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, Salar-i Milli olarak bilinen Bakır Han’a müntesip evin yanı sıra, Doğu Azerbaycan’a ait 10 diğer taşınmaz tarihi eserin milli anıtlar listesine kaydedildiğini söyledi.
O “Tarihi ve kültürel eserlerin korunması ve canlandırılması ile tarihi yapı ve sit alanlarının korunması amacıyla, ilin bu taşınmaz tarihi eserlerinin dosyaları Taşınmaz Eserler Kayıt Kurulunca incelenip onaylandıktan sonra milli anıtlar listesine alınmıştır.” dedi.

Salar-i Milli Bakır Han’a mensup 4.600 metrekarelik bu tarihi ev, Tebriz’in “Hiyavan” semtinde “Salar Derbendi” sokağında bulunuyor.
Bu tarihi evin, Tebrizli tacir ve Salar-i Milli Bakır Han’nin bir akrabası olan Hac Rıza Tuba’ya ait olduğu söylense de, tarihçiler bu evin Bakır Han’a ait olmasa bile, Tebriz’de 11 aylık Meçrutiyet savaşları sırasında “hiyavan” cephesinin komuta merkezi bir “olay yeri” olarak korunmaya ve tamir edilmeye değerli olduğunu düşünüyorlar.
Bakır Han, Meşrutiyet döneminde Tebriz’in “Hiyavan” mahallesinde mücahitlerin lideriydi ve Settar Han ile birlikte Tebriz’i kuşatan hükümet ordusuyla silahlı bir savaş yaptı ve daha sonra Ulusal Meclis’ten Salar-i Milli lakabına layık görüldü.
Doğu Azerbaycan Kültür Varlıkları, El Sanatları ve Turizm Genel Müdürü, ilde kayıtlı 11 dosyadan 5’inin Tebriz şehrine, 6 dosyanın da ilin şehirlerinin tarihi eserlerine ait olduğunu belirterek, şunları ekledi: Taşınmaz Eserler Kayıt Komitesinin son toplantısında, Tubaiye Mirasçıları Evi (Bakır Hana müntesip), Sümeyye Okulu (eski Alman Konsolosluğu), Ercümendin Evi, Nobahar Hamamı ve AsgerNejadın Evi, ulusal anıtlar listesine kaydedildi.

Doğu Azerbaycan, 1.800’den fazla tescilli ulusal ve dünya tarihi eseri ile kültürel miras alanında ilk 5 ilden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here