Fransa’nın İslam Düşmanlığında Yeni Girişimi

0
89

Fransa’da son yıllarda Müslümanlara karşı baskıların artması ve İslam düşmanlığı süreci her zamankinden daha da yoğunlaşmıştır. Şimdi Fransa parlamentosu ise cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam düşmanlığı tutumuna destek bağlamında bu konuda yeni bir adım attı.

Fransa Ulusal Meclisi olarak bilinen Fransa parlamentosu Salı günü ülkede İslam ve Müslümanlara karşı yeni yasayı onayladı. Parlamentoda 151 hayır oya karşı 347 oyla “Cumhuriyetin değerlerine saygıyı güçlendirme yasası”nı onayladı. Şimdi bu yasanın nihai onayı için senato meclisinde de onaylanması gerekiyor.

70 maddeli yasaya göre Fransa hükümeti dini medreseler ve ibadet merkezlerini kapatma yetkisine sahip olurken aynı zamanda Paris yönetimi kanaatinde göre aşırılık içeren konuşmaları da engelleyebilir. Diğer yandan dini gruplar dışarıda aldıkları maddi yardımları ilan etmeli ve banka hesapları da onaylanmalıdır.

Fakat görüne o ki söz konusu yasa ve maddelerinin keskin kenarı Fransa’da Müslümanlar ve camile ile İslami merkezle gibi İslami faaliyetleri hedef almıştır. Nitekim 18 yaşın altında olan Müslüman kızlar kamuya açık alanlarda başörtü takmaktan men edilmişlerdir.

Aslında söz konusu yasa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözde “sekularizm değerlerine” destek girişimlerinin bir parçası sayılıyor. Macron söz konusu yasanın onaylanmasının zaruri olduğunu zira yasanın yardımı ile Fransa’da cinsiyet eşitliği ve sekularizm gibi değerlerin korunacağı ve aşırılık düşüncelerin yayılmasının engelleneceğini iddia ediyor.

Macron’un tutumu ve girişimleri, “toplumda din ve dini sembollerle aktif şekilde mücadele eden “saldırgan sekularızm” temeline dayanıyor. İslam düşmanı ve çok tartışmalı olan söz konusu yasayı eleştirenler, Macron’un bu yasa ile sadece İslam’ı ve Müslümanlara yoğun baskının uygulanmasını hedeflediğini belirtiyorlar. Geçen Pazar günü Fransız vatandaşlar ve özellikle Müslümanlar düzenledikleri protesto gösterisinde söz konusu yasanın onaylanması ile ülkede bazı dini özgürlüklerin kısıtlanacağını ve tüm Müslümanların ise potansiyel suçu durumuna düşeceklerini belirttiler.

Fransa cumhurbaşkanı Macron İslam düşmanlığı, İslam ile mücadele ve İslami kutsallıklara karşı saygısızlık ve hakareti destek bağlamında mantıksız ve inatçı siyaset izliyor. Fransa’da Müslümanlar ve İslam’a karşı daha fazla kısıtlama bağlamında yasaların onaylanmasına çalışmaya ilaveten Macron İslam karşıtı eylemlere destek bağlamında ısrarcıdır. Örneğin birkaç ay önce onun ifade özürlüğü bahanesi ile Charlie Hebdo mizah dergisinde Rasûlüllah’a -saa- yapılan saygısızlık ve hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasına tam destek vermesine değinebiliriz.

Tabi ki bu hareket Müslümanları kışkırtmak ve Fransa toplumunda gerginlikler ve çatışmaların yoğunlaşmasından başka sonucu olmadı. Macron ayrıca İslam karşıtı benzer eylemlere yönelik tepkileri de bir araç olarak kullanırken, bu olayları Avrupa’nın bu büyük ülkesinde yaşayan Müslümanlara daha fazla baskı uygulama ve dayatmalar için kullanılıyor.

Nitekim İslami insan hakları komisyon başkanı Mesut Şecere’nin belirttiğine göre “Emmanuel Macron açıkça İslam’ı, saldırıları için hedef seçti ve İslam’ın krize düştüğünü söyledi. Bu yüzden eskiye nazaran daha fazla ırkçılık ve İslam düşmanlığına yönelerek aşırı sağcı gruplar ve popülist grupların oylarını alarak tekrar iktidar olmaya çalışıyor.”

Şimdi, Müslümanlara daha fazla baskı ve kısıtlamaya sebep olan “Cumhuriyetin değerlerine saygıyı güçlendirme yasası”nı onaylatıp uygulamakla onları kışkırtmaya çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here