İşgal Güçleriyle Filistinliler Arasında Çatışma

0
85
Kudüs’ün doğusundaki et-Tur Mahallesi’nde dün öğleden sonra işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmaların yaşandığı ve işgal güçlerinin bir genci gözaltına aldığı ifade edildi.
Görgü tanıkları, Araplar gibi giyinen işgal askerlerinin et-Tur Mahallesi’nde pusu kurduğunu ve 19 yaşındaki Muhammed Hatim Ebu’l-Heva isimli genci gözaltına alarak götürdüğünü, bu sırada mahallede işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında çatışmaların yaşandığını söyledi.
 İşgal güçleri et-Tur Mahallesi’ne komşu el-İseviyye köyünde de Ubeyd Mahallesi’ne baskın düzenledi. Baskın sırasında çatışmaların yaşandığı, yaralanan ya da gözaltına alınan olmadığı belirtildi.
 Dün öğleden sonra ayrıca Beytlahim’e bağlı el-Hıdır beldesine baskın düzenleyen işgal güçleriyle belde sakini gençler arasında çatışmaların yaşandığı kaydedildi.
 Görgü tanıkları, çatışmaların Daru Musa Mahallesi ile el-Halil-Kudüs yolu üzerinde yoğunlaştığını, işgal güçlerinin Filistinli gençlerin üzerine ateş açtığını, ses bombası ve göz yaşartıcı bomba attığını, Filistinli gençlerin de işgal askerlerini taşladığını bildirdi.
 İşgal güçlerinin bölgede kurulu Yahudi yerleşkelerinde ikamet eden yerleşimcilerin tarımsal faaliyetlerde kullanmaları için belde arazilerine el koymak istediği belirtildi.
Öte yandan, Kalkiliya’nın doğusundaki Kefer Kaddum beldesinde dün işgal güçleriyle Filistinliler arasında yaşanan çatışmalarda bir genç plastik mermiyle yaralanırken onlarca kişi de işgal askerlerinin attığı göz yaşartıcı bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilendi.
Bu arada, işgal parlamentosu Knesset üyesi fanatik milletvekili Moşe Feiglin ile 80 civarında Siyonist yerleşimci bu sabah Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi, işgalci milletvekilinin ve  yerleşimcilerin el-Mağaribe Kapısı’ndan girerek Mescid-i Aksa’ya düzenledikleri baskının işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here