Papa, Ayetullah Sistani ile Görüşecek

0
80
Vatikan’dan bir heyetin Necef-i Eşref’e gerçekleştireceği ziyaretle eş zamanlı olarak Vatikan’daki Irak Büyükelçiliği de Papa’nın 6 Mart’ta Ayetullah Sistani ile görüşeceğini açıkladı.
Papa Francis adına Vatikan’dan bir heyet, Papa Francis’in Necef’e gerçekleştireceği ziyaretin ön hazırlıklarını yapmak için Necef-i Eşref’e geldi. Necef Havaalanı Müdürü İsa eş-Şemmari bu heyeti karşıladı.
Bahsedilen bu heyet, Necef şehrine gelir gelmez eski Necef kentine doğru yola çıkarak, Irak’taki Şiilerin dini mercii olan Ayetullah Seyyid Ali Sistani’nin bürosunda, bu ofisin yetkilileri ile Papa Francis’in bu şehre yapacağı ziyaret ve Ayetullah Sistani ile gerçekleştireceği görüşme hakkında bir görüşme yaptı. Papa Francis, önümüzdeki Mart ayında Necef-i Eşref’e gitmek üzere yola çıkacak.
Dün, Vatikan heyetinin Irak ziyareti ile eş zamanlı olarak Irak, Papa Francis’in Irak ziyareti ve Ayetullah Sistani ile görüşmesine ilişkin Vatikan’daki Irak büyükelçiliğinden bir belge yayınladı.
Aslında Irak’ın Vatikan’daki büyükelçiliğinin Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa bölümüne yazdığı bir mektup olan bu belgede, Papa’nın Irak’a ziyareti ve seyahat planları gündeme geldi ve Vatikan ve İtalya’daki basında çıkan haberlere göre Papa, 5 Mart 2021’de Irak’a girecek ve 8 Mart’a kadar Irak’ta kalacak.
Irak Büyükelçiliğinin Irak Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği bir mektupta, İtalyan ve Vatikan medyasının 8 Mart’ta Papa Francis’in yakında Ayetullah Sistani ile görüşeceğini bildirdiği açıklandı ve bu ziyaretten “tören gezisi” “özel ziyaret” gibi farklı başlıklarla bahsettiler ve ziyaretin içeriğiyle ilgili olarak, iki dini otoritenin muhtemelen ortak bir kardeşlik beyannamesi imzalayacağını ve insan yaşamına yönelik herhangi bir saldırının kınanması ve dinler arası diyaloğun güçlendirilmesi konusunda görüşeceklerini açıkladılar.
Haber kaynaklarının ifadesine göre, Papa Francis 5 Mart’ta ilk olarak Bağdat’a varacak ve burada resmi karşılamanın ardından Irak Başbakanı Mustafa el- Kazımi ile Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda görüşecek, daha sonra, Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile görüşmek için Cumhurbaşkanlığı Sarayına gidecek. Ayrıca Bağdat’taki Süryani kliselerinin piskoposları ve büyükleriyle de görüşmesi planlanıyor.
Papa Francis, 6 Mart Cumartesi günü Ayetullah Sistani ile görüşmek için Bağdat’tan Necef-i Eşref’e geçecek. Daha sonra Ur antik kentini ziyaret etmek için uçakla Zikar eyaletinin merkezi olan el-Nasiriye’ye gidecek. Aynı gün öğleden sonra, Bağdat’taki Mar Yusuf Kilisesi’nin merasimine katılmak için Bağdat’a dönecek.
Papa ayrıca, 7 Mart’ta Kürdistan Bölgesi yetkilileri ve çok sayıda dini şahsiyetle bu şehirdeki havalimanının tören salonunda görüşmek üzere Erbil’e gidecek.
Katoliklerin dünya çapındaki lideri 8 Mart sabahı Bağdat’a dönecek ve resmi bir veda sonrası İtalya’ya dönecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here