İran yeni banknotları üzerinde Tebriz şairler mezarlığının resmi

0
155

TEBRIZHABER: İran Merkez Bankası, dört sıfır atılarak 2, 5 ve 10 Tümen şeklinde sunulacak 100, 20 ve 50 bin Rial banknotların yeni tasarımlarını gösteriye koydu.

İranın yeni 2 Tümen banknotunun tasarımında,üzerinde ünlü şair Şehriyarın mezarının da bulunduğu Tebriz şairler mezarlığının resmi onun şiiri ile bulunoyur.
“Ali, Ey humay-i Rahmet” Şehriyar’ın en ünlü Farsça şiiridir.
Tebriz Şairleri Türbesi’nde dört yüzden fazla İranlı şair, mistik ve Shahriyar gibi yazarlar; Khaghani Shervani, Asadi Tusi, Qatran Tabrizi, Suzani Samarkandi, Hammam Tabrizi, Zahiruddin Faryabi, Lesan Shirazi ve diğer birçok şair gömüldü. Bu tarihi mekan, Tebriz’in sembollerinden biri olan çok güzel bir mimariye ve atmosfere sahiptir. Şairlerin Mezarı, Tebriz’in tarihi mahallelerinden birinde, diğer antik anıtların yakınında yer almaktadır.

https://gardeshgari724.com/upload/post/2019/02/55cec75e003b375643dd4f5305437c94.jpg

Şairler Mezarlığı’na sahip olan dünyadaki tek kent Tebriz’dir. Bu da açıkça göstermektedir ki Tebriz kenti tarih boyunca edebiyatla içli dışlı olmuş ve edebiyat alanına oldukça önem verilmiştir. Burada Şehriyar,Hakan,iEsediTusi,Humam Tebrizi,Lisan Şirazi vb. gibi 400den fazla şair defnedilmektetir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here