İran’dan Yemen Çıkışı

0
106
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade, Yemen’in işgalci saldırgan ülkelerin, işgale dayalı stratejik hatalarını fark ettiklerini ve altı yıllık hatalarını kabul ederek Yemen savaşını ve kuşatmasını sona erdirerek barışçıl bir çözüm aramaları gerektiğini söyledi.
ABD yetkililerinin Yemen ile ilgili son açıklamalarına yönelik bir soruya cevap veren Hatibzade,  siyasi bir manevra değilse de Suudi koalisyonuna desteği durdurmanın ve silah satmamanın, geçmişteki hataları düzeltmek için bir adım olabileceğini söyledi.
Hatibzade, “Bu mesele tek başına Yemen sorununu çözmeyecek ve ardından o ülkede gıda ve ilaç yokluğu nedeniyle binlerce insanı öldüren hava, deniz ve kara ablukasının kaldırılması ve saldırgan ülkelerin askeri saldırılarına da son vermeleri gerekiyor” dedi.
Hatibzade, Uluslararası toplumun ve bazı ülkelerin Yemen savaşında Suudi Arabistan’a silah satarak bu savaşta Suudi rejiminin cinayetlerine ortak olduklarını da belirterek, artık bu ülkelerin ve kuruluşların Suudi rejimine her türlü desteğini sona erdirme zamanının gelip geçtiğini, bu insani faciaya yol açan siyasetlere son verilmesi gerektiğini söyledi.
Hatibzade, “Ne yazık ki  Suudi Arabistan, Yemen’e savaş başlatmakla birlikte kendini daha savunmasız hale getirdi ve ABD’nin azami baskısı doğrultusunda diğer ülkelere karşı yalan suçlamalarda bulunarak kendisini Yemen’deki askeri saldırganlıktan ve binlerce Yemenli kadın ve çocuğun öldürülmesinden aklamaya çalışıyor’ dedi.
İran dışişleri bakanlığı sözcüsü,  İran’ın, uluslararası toplumun Yemen’i desteklemesini  ve saldırganı desteklemeyi bırakma çabalarını memnuniyetle karşıladığını belirterek, sorunu çözmek için İran’ın sunduğu dört maddelik çözüm önerisini Yemen konusunda önemli gördüklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here