Mohammadd Cevad Zarif

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerikan CNN TV kanalına verdiği röportajda, ABD’nin nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

CNN kanalına demeç veren Zarif, ABD’nin nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek, ABD’nin hiç bir garanti vermeksizin nükleer anlaşmadan yasa dışı bir şekilde çekildiğini hatırlattı.

İran’ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini tam olarak yerine getirdiğini belirten Zarif, Biden yönetimine seslenerek, “Eğer nükleer anlaşmanın 36. maddesini okursanız, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığı açık bir şekilde görülür.” dedi.

“Amerikalıların nükleer anlaşmaya geri dönmek için şart koşması hiçbir anlam ifade etmiyor.” diyen Zarif, “Bu konuda şart koşacak taraf biziz, çünkü onlar anlaşmadan geri çekildi ve şartları yerine getirmek zorundalar. Onlar herhangi bir bedel ödemeden ve önceki ABD hükümetinin bize verdiği zararları telafi etmeden süreci atlatmak istiyor. Kendileri de bunun mümkün olmayacağını iyi biliyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin eski Başkanı Trump, İran ile küresel güçler arasında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018’de ülkesini tek taraflı çekerek, İran’a yönelik yaptırımları geri getirmiş ve yeni yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise son günlerde düzenlediği basın toplantısında İran’ın anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirene kadar Washington’un bu konuda adım atmayacağını ileri sürmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here