TEBRIZHABER: Doğu Azerbaycan valisi, “İran ve Azerbaycan demiryolu hatlarının Culfa üzerinden yeniden açılması gerekiyor” dedi.

Muhammad Cevat Zarif Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti yetkilileriyle görüştükten sonra bölge gezisi sırasında İran-Nahçıvan sınırını ziyaret etti.
Doğu Azerbaycan Valisi ve bu eyaletin eşlik ettiği bu ziyaretlerde iki ülke arasındaki sınır işbirliklerinin durumu hakkında bilgi verildi.
İran Dışişleri Bakanı’nın Nahçıvan ziyareti sırasında Nahçıvan’daki Culfa Demiryolu ve Gümrük İstasyonu ile İran-Azerbaycan sınır köprüsünü ziyaret etmek planları arasındaydı.
Doğu Azerbaycan Valisi Muhammed Rıza Purmuhammedi, Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, Culfa güzergahı üzerinden İran-Azerbaycan demiryolunun yeniden açılması ve iki ülke arasındaki sınır iletişiminin kolaylaştırılması çağrısında bulundu.
O Dağlık Karabağ’ın yeniden inşasında aktif rol almaya hazır olduğunu ifade ederek, Dışişleri Bakanlığı’nın işbirliği ve yardımı ile Doğu Azerbaycan ve komşu ülkeler arasındaki ilişkilerin her alanda daha da gelişmesini umduğunu ifade etti.
İran Dışişleri Bakanı’nı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ndeki Culfa sınır noktasına yaptığı ziyaretlerde İran İslam Cumhuriyeti’nin Bakü’deki Büyükelçisi, Nahçivan başbakanı, Araz Serbest Bölge Genel Müdürü ve Dışişleri Bakanlığı Kuzeybatı bürosunun müdürü eşlik etti.

https://www.ostan-as.ir/uploads/26/CMS/PictureGallary/b1836.jpg

https://www.ostan-as.ir/uploads/26/CMS/PictureGallary/b1835.jpg

https://www.ostan-as.ir/uploads/26/CMS/PictureGallary/b1833.jpg

https://www.ostan-as.ir/uploads/26/CMS/PictureGallary/b1831.jpg

https://www.ostan-as.ir/uploads/26/CMS/PictureGallary/b1830.jpg

https://www.ostan-as.ir/uploads/26/CMS/PictureGallary/b1829.jpg

https://www.ostan-as.ir/uploads/26/CMS/PictureGallary/b1828.jpg

https://www.ostan-as.ir/uploads/26/CMS/PictureGallary/b1827.jpg

https://www.ostan-as.ir/uploads/26/CMS/PictureGallary/b1826.jpg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here