İstanbul Kapısı, Tebriz’in eski ticaret kapısı

0
100

Yakın geçmişte Tebriz’in 9 giriş kapısı vardı ve bunlardanbiri olan İstanbul kapısı şehrin kuzeybatı kapısıydı. Yüksek kuleleri ve kemerleri olan ve Tebriz şehrinin dokuz tarihi kapısından biri olarak kabul edilen İstanbul’un tarihi kapısı, Tebriz ile batı ülkeleri ve İstanbul şehri arasındaki iletişim yoluydu.
Tebriz’den “İstanbul” a giden kervan yolu üzerinde olması ve çevresinde saltanat güçleri ile çok sayıda meşrutiyetçinin çarpışması nedeniyle, İstanbul kapısı geçmişte Tebriz’in en önemli kapısı olmuş ve Tebriz kapıları arasında özel bir değeri ve önemi olmuştur.
vassaf tarihi, bu kapının adından Doğu veya Osmanlı Roma ile aynı anlama gelen “Roma kapısı” olarak bahseder.

Tebriz 8. Bölge Belediye Başkanı, geçtiğimiz günlerde İstanbul Kapısı El Sanatları Pazarı’nın açılışını duyurdu.

Ali Müdbbbir, bu konuda şunları ifade etti: İstanbul Kapısı El Sanatları Çarşısı’nın yapım operasyonu 8.Bölge inşaat acentelerinin 24 saat çalışması ile son aylarda tamamlandı ve bu çarşının donatılması ve açılması şehrimizin sanatçıları tarafından operasyonu gerçekleştirildi.
Meşrutiyet Devrimi sırasında bu kapı, Meşrutiyetçiler üssüne, Settar Han’ın Emirhiz mahallesindeki evine, İrancılar sokağına ve irililer cami meydanına yakınlığı nedeniyle özel bir askeri konuma sahipti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here