Tebriz, tarihi geçmişe sahip bir şehir

0
134

TEBRIZHABER/ Hakima Avazpoor

Tebriz kuşkusuz kentsel tasarımında kentsel sembollerin özel bir yere sahip olduğu şehirlerden biridir. Ünlülerin, ulemanın vegenerallerin heykelleri de dahil olmak üzere çok sayıda heykelin varlığı, kentin kültürel varlıklarından biridir. Tebriz, bu kadar çok sayıda kültürel sembolün ve diğer etkili bileşenlerin varlığı nedeniyle önemli kültür şehirlerinden biri olarak kabul edilir.

Farklı kentsel sembollerin varlığı, şehre nesilden nesile aktarılan ve şehrin sakinlerinin kolektif hafızasında kazınan bir kültürel kimlik verir, böylece her şehrin bir hafızası olduğu sonucuna varılabilir. Herhangi bir şehrin tarihsel hafızası, vatandaşlarda aidiyet ve bağımlılık duygusu yaratır, bir şehrin tarihi bir hafızası yoksa o şehrin bir kimliği olduğu düşünülemez. Kentin tarihi hafızası, şehrin bir hafızası olduğu ve mekânların anlamları olduğu anlamına gelir, hatta kent sakinlerinin geçmişsiz şehri kimliksiz bir şehir olarak gördükleri ölçüde mekanları hüviyetsiz tespit eder.

https://images.kojaro.com/2019/2/b5e9733f-2a43-4c3d-a7df-8dc694e8425f-840x560.jpg

Tebriz Belediyesi, sembollerin yapımını uzun yıllardır gündemine almış ve bu sembolleri yaparak vatandaşlar için her zaman unutulmaz bir şehir inşa etmeye çalışmıştır, kentsel yönetim çalışmaları alanında, mukaddes müdafaa sembollerinin inşası en kalıcı olanlardandır.
Şehitler Meydanı’ndaki gururlu generallerin heykeli, Tuba Park’ında şehit görüntüleriyle süslenmiş taş tablolar, Şehit Fehmide Meydanı’ndaki Şehit Fehmide’nin heykeli hacimli işler arasında yer alan ve halkın dikkatini çeken eserlerdendir.

savaşta bombalanan yerlere anıt yapılması, mukaddes müdafaa park müzesinin tamamlanması, harem müdafileri şehitlerin gururlu isimleriyle süslenmiş yeşil alanların yapımı, Hamit, Şehit öğrenciler, Şehit hanlu, Şehit hazretpur Köprüleri,Tebrizin 1420 Sokağında uygulunan “sokağımızın Fahri” adlı proje, “varlığımızı” kime borçlu olduğumuzu bilmek için Tebriz’in tarihi hafızasında kalıcı olacak kent yönetimi çalışmalarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here