Yazar: TEBRIZHABER.COM/ Ferinuş Ekberzade
Yaz ortası, sıcak Ağustos’ta o kadar çok olay, anı, söz, gönül yarası ve görüntü var ki onları kaydetmek için hep geri kalıyorum.
5 Ağustos, meşrutiyet fermanının imzalanmasının yıldönümü; meşrutiyetin kurulduğu gün, hukukun başlangıcı ..

Benim için meşrutiyet bin kelime ve anı ile geliyor.

Kendimi bildim bileli bu devrim ve liderleri hakkında daha çok şey öğrenmek istemişim, Tebriz’de bulunup da meşrutiyetin rengini ve kokusunu duymamak mümkün değil.

https://file.razavi.ir/portal-pub/1398-06/3yiu9a565frz79lzt0h941az4zdxz3p2.jpg

Aklımda meşrutiyetle ilgili kaç fotoğraf var. güzel hatla yazılmış meşrutiyet fermani bunlardan biridir.

Diğer görüntü, bir kameranın önünde sessizce oturan Settar Han ve Bakır Han’ın eşsiz bir görüntüsü. Bir yanda bu fotoğrafın tüm ihtişamı, diğer yanda Sardār-ı Milli’nin elinde tuttuğu o beyaz çiçek.

Aynı duygu Zeynep Paşa’dan kalan tek fotoğrafda da dalgalanıyor. Kararlı, sakin, kadınsı ve sert yüzüyle elinde kırmızı bir gülle kameraya bakıyor.

Ve tabii ki Baskerville; Misafirimiz olan ve ve halkın özgürlüğü için çok uzaklardan gelip burada kalan, Meşrutiyet Devrimi’nin Nasrani çiçeği bir öğretmen.

Sardār-ı Millinin onun tüfeğinin üzerine adını ve şehadet tarihini kazıdığı ve İran bayrağına bürüyüp Amerika Birleşik Devletleri’ndeki annesine gönderdiği söyleniyor.

Son olarak, geçen yıl aklımdaki meşrutiyet görüntülere birisi daha eklendi. Meşrutiyet bayrağı taşıyan ünlü erkekler için Tebriz’deki kimliği bilinmeyen kadınlar tarafından el yapımı mermiler.

Geçen yıl Azerbaycan Basın Müzesi’ni donatma günlerinde Bu şanlı anı ve hikâye bana Rıza Serabi-Akdam tarafından emsalsiz bir duygu ve heyecanla anlatılmış ve bu kanlı anıyı sevgi ve gözyaşlarıyla yapılan mermilere dokunma sayenide hissetmeme izin vermiştir.Müşrutiyet sadece yüz on beş yıl önce vaka bulan bir olay değil.

Müşrutiyet, bu zamanda eski anılara bağlı gerçekleşen olaylardır .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here