TEBRIZHABER.COM Aylar önceden Seyyid İbrahim Reisi ve Muhammed Bakır Galibaf’tan cumhurbaşkanlığı için sağcıların ana adayları olarak bahsedildi ve elbette bu olasılıklar bazı durumlarda reddedildi, ancak şimdi yeniden olasılıklar listesine geri döndüler.
Bu olasılıkları sessizce kabul eden Kalibaf’tan farklı olarak adaylığını en az bir kez reddeden Reisi’nin adı şimdi bir kez daha muhafazakar siyasi figürlerin diline düştü. Onlara göre Reisi Bu aday olursa başarılı olacaktır.
Ancak aynı zamanda adaylardan biri olarak yakınları tarafından defalarca öne sürülen ve tabii ki ağırlıklı olarak seçimlerdeki varlığının bir şekilde Seyyid İbrahim Reisi’nin bu alandaki yokluğuna bağlı olduğu vurgulanan Said Celili, sağcılar özellikle de Paydari Cephesinin tercih ettiği adaydır. Bu üç kişinin dışında, bir ucu Hüseyin Dehgan, Muhsin Rızayi, Perviz Fettah, İzetullah Zergami, Said Muhammed ve Rüstem Kasımi gibi isimlerden oluşan seçimlerdeki diğer muhafazakar adayların uzun bir listesi yapılabilir, diğer ucunda ise, Alirıza Zakani, Ali Nikzad, Fereydun Abbasi, Mehrdad Bezarpaş, Emir Hüseyin Gazizade Haşimi, Muhammed Gomi, Şemsüddin hüseyni, Muhammed Muhbir, Gulam Hüseyin Elham ve tabii ki Mahmud Ahmadinejad.

https://media.mehrnews.com/d/2019/03/07/3/3068151.jpg
Yazdığımız bu isimler Bugüne kadar sadece medyada öne sürülmüş ve hatta bazen gazetecilerin baskısı ve medyanın ısrarı ile bu olasılığı reddetmişler, ancak seçim rekabetlerinin karmaşıklığını göz önünde bulundurarak, Her duyurunun, listeye bir adayın eklenmesi anlamına gelmediği gibi Her ret, aday olmamak için bir neden olarak yorumlanamaz. Örneğin Said Muhammed hakkında söylendiği gibi, seçim rekabetlerini Tahran Belediyesi’ne ulaşmak için cumhurbaşkanlığına aday olmak yerine çeşitli muhafazakar gruplara ve partilere danışma fırsatını kullanmaya çalıştığı gibi.

Bu arada, belki de Reisi, Galibaf ve Celili üçgeni muhafazakarlar tarafından önümüzdeki seçimler için düşünülen en güçlü figürlerdir. Belirtildiği gibi en az birinin varlığını diğerlerinin varlığı veya yokluğu koşuluna bağlayan bir üçgendir; Said Celili’nin 2013 cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyasının başkanı Seyyid Hüseyin Negevi Hüseyni, geçtiğimiz aylarda defalarca Reisi gelirse, Celili’nin aday olup olmadığına bakılmaksızın muhafazakarların tek adayı olmayacağını söyledi.
Ancak İslam Koalisyonu Partisi’nin önde gelen isimlerinden Hamid Rıza Tereggi, Borna Haber Ajansı’na muhafazakarların Reisi’nin adaylığına olan güvenini böyle yorumladı: “muhafazakarlar, Reisi’ni razı etmeleri için ona çok fazla baskı yapmadıkça bu durum çok zor olacak”
Tereggi, “Her halükarda, Reisi 2021 seçimlerinde aday olmak isterse, muhafazakarlar doğal olarak Ayetullah Hamanei’ni Reisi’ye koyduğu başka bir sorumluluğu kabul etme yasağını kaldırmaya ikna etmek için çok çalışmak zorunda kalacaklar. Bu yüzden zor bir iş olması doğal.” Dedi.
Daha da ilginci, aynı zamanda, Kalibaf’ın başkanlık ettiği 11. Meclis, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasasında yapılan tartışmalı bir değişiklik sırasında Meclis Başkanlığı ile Yüksek Yargı Konseyi Başkanlığının, cumhurbaşkanlığı seçeimlerine aday olmak için istifa etme koşulunu ortadan kaldırdı ve bu, Kalibaf ve Reisinin aday olma ihtimalinin bir hayli yüksek olduğunu ifade ediyor.

Ancak aynı zamanda Paydari Cephesi sözcüsü Mecit Muttakifer, adaylardan hiçbirinin ismine değinmeden, adaylar karşısında bu siyasi gurupların özel politika ve ideolojisini yineledi ve Paydari Cephesi’nin 1400 seçimlerinde Oylamada en yüksek puana ve devrimci kriterlere sahip olan herkesi destekleyeceğini söyledi. “.
” Diğer bir muhafazakar olan Hüseyin Kenani-Mukaddem, Said Celili’yi iyi bir aday olarak adlandırdı ve “Said Celili, Paydari Cephesi tarafından cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi en muhtemel figürlerden biridir.” Dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here