Uluslararası Türbeler Fotoğraf Festivali Çağrısı 2021

0
72

Başta İslam kültürü olmak üzere dünyanın dini kültürlerinde toplumun liderlerinin, büyüklerinin ve önde gelen dini şahsiyetlerinin Türbelerini ziyaret etmek, onlara saygıları duyup ve onlardan manevi feyz almak her zaman özel bir yere sahip olmuştur. Bu ziyaretler, Tanrı’nın engin merhametinin kaynağına bağlanmanın ve insan ruhunun arınmasının temelini oluşturur. Günümüzde İslam dünyasının en görkemli mimari eserleri, Türbelerini ziyaret etmek önemini gösteren büyük İslam liderlerinin ve önde gelen şahsiyetlerinin türbelerine aittir.
Astan-i Kuds-i Rezevi, İslam dünyasında kültürlerarası ilişkilerin gelişmesinde, İslam dünyasının kültürel gelişiminde, ülkelerin kültürel ve manevi mirasının korunmasında İslami şahsiyetlerin Türbelerinin rolünün önemi nedeniyle uluslararası bir Türbeler fotoğrafları festivali düzenlemeyi planlıyor. Bu etkinlikte tüm fotoğrafçıların deneyimlerinden ve emeklerinden yararlanılarak dua ve mimarinin görkemli anlarını kaydetmek için yeni bir pencere açmaya çalışılıyor.
Festival Sekreteri: Emir Mehdi Hekimi
Jüri: Dr.Reha Biler, Dr.Muhammed Settari, Seyyid Abbas Mirhaşimi, İbrahim Behrami, Ahmet Hatiri
Festival temaları
1- Dua (monokrom ve renkli)
2- İslami türbelerin mimarisi (monokrom ve renkli)
Dua konusu olan fotoğrafların tanımı:
Dua, insanın Tanrı ile samimi bağlantısıdır ve Yaradan ile yaratılmış arasındaki derin ilişkiyi anlamak bu bağlantıya bağlıdır.
Bu bölümde, Müslümanların saygı duyduğu ariflerin, âlimlerin ve evliyaların türbelerindeki namaz, dua, münacaat ve niyayişin çeşitli tezahürlerine, türbelerdeki ziyaretçilere hizmetlerine ve buralarda insanların varlığının tezahürlerine atıfta bulunan fotoğraflar ele alınmaktadır.
İslami türbe mimarisi konusu olan Fotoğrafların tanımı:
Türbenin ritüellerinde, yapılarında ve mimarisinde kendini gösteren İslami türbelerde sanatın özel bir etkisi vardır.
Bu bölümde, türbenin topografyası, sanat eserleri, hat, yazıtlar, Kuran ayetleri, ilahi isimler, Peygamber ailesine bağlılığın tezahürleri, mimari, türbenin çevresi tabiat ile ilgili fotoğraflar ele alınmaktadır. türbe ile şehir ve konut arasındaki ilişki gözlenmektedir.
Bu bölümde İslami cami resimleri kabul edilmemektedir.
Festival koşulları:
1. Bu festivale katılım tüm fotoğrafçılar için ücretsizdir.
2. Festivale kayıt olmak için sadece “photo.mazaar.net” adresindeki festival web sitesi üzerinden bir fotoğraf yükleyin.
3. Her fotoğrafçının her bölümde 5 fotoğraf (iki bölüm için toplam 10 fotoğraf) göndermesine izin verilir, fotoğraflar tanım gereği renkli veya siyah beyaz olabilir ve herhangi bir kamera ile kaydedilebilir, her fotoğraf sadece bir Bölümde katılabilir.
4. Fotoğraflar, fotoğraf işlemi ile (profesyonel kameralar, kompakt veya mobil kameralar ile) çekilmiş olmalıdır Fotoğraf birkaç fotoğrafın montajıysa, fotoğrafta kullanılan tüm bileşenlerin fotoğrafçı tarafından çekilmiş olması gerekir.
5. Bir fotoğrafçının eserini teslim etmek ve bir festivale katılmak, fotoğrafın “fikri mülkiyet” beyanıdır. Herhangi bir aşamada aksi ispat edilirse, hukuki ve cezai sonuçları katılımcının sorumluluğundadır.
6. Görüntünün en büyük kenarının boyutu 2000 piksel olmalıdır. (Yani herhangi bir görüntünün genişliği veya yüksekliği 2000 pikseli geçmemelidir) Fotoğraflar maksimum 2 MB boyutunda JPEG formatında olmalıdır.
7. Organizatör, festival ile ilgili yayınlarda kabul edilen fotoğrafların tamamını veya bir kısmını kitap, festival alanı, sergi ve festivalle ilgili diğer öğeler dahil olmak üzere kullanabilir.
8. Festivalden seçilen eserlerin kitabı tüm katılımcılara PDF formatında gönderilecektir.
9. Fotoğrafın içinde fotoğrafın başlığı, fotoğrafçının adı veya ülke gibi herhangi bir yazı bulunmamalıdır.
10. Uluslararası Türbeler Fotoğraf Festivaline katılım, ilgili tüm koşulların kabulü anlamına gelir ve katılımcı herhangi bir itiraz hakkından feragat eder.
11. Sergiye eserleri giren fotoğrafçılara festivale katılım sertifikası verilecektir.

Festival Takvimi:
Kayıt ve fotoğraf alma başlangıcı: 26 ocak 2021
Fotoğrafların kaydı ve teslim alınması için son tarih: 28 Şubat 2021
Ödül kazananların ve adayların e-posta yoluyla duyurulması: 10 Mart 2021
ödüller
Dua bölümü:
Birinci kişi: Festival yontu + 1500 Euro
İkinci kişi: Festival yontu + 1000 Euro
Üçüncü kişi: Festival yontu + 750 Euro
Türbe bölümü:
Birinci kişi: Festival yontu + 1500 Euro
İkinci kişi: Festival yontu + 1000 Euro
Üçüncü kişi: Festival yontu + 750 Euro
Özel Sekreter Ödülü: Festivalin yontu + 1000 Euro jüri tarafından seçilen ve en çok oy alan katılımcıya festival sekreteri tarafından verilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here