Biden üzerindeki Avrupa baskısı; Neden?

0
250

Nimet Ahmedi

Avukat

Kapsamalı ortak eylem planında İran’ın füzi konusunu gündeme getirilmedi ve İran’ın füze kapasitesi meselesi tarafların plana dahil etmek istedikleri yeni bir konudur; bu mesele bizim askeri onurumuz ve kırmızı çizgimizdir. Şimdi soru, Trump’tan sonra neden Avrupalıların davranışlarında ve muhtemelen politikalarında bir değişiklikle karşılaştık? Avrupalılar, performansı nedeniyle birçok konuda Trump’la aynı fikirde değildi; İran’a karşı bir konsensüs oluşturmakta fu fikir ayrıcılığına dahil. İran’ın bazı faaliyetlerinden memnun olmasalar da, kendilerinin ve hatta Rusya’nın karşı karşıya olduğu Trump çizgisini, İran’a karşı Trump lehine bir uzlaşmaya varmak için kabul etmediler.

Biden, 48 yıldır dış politikasının merkezinde yer alan Amerikan siyasetinde tanınmış bir isim. O, sekiz yıldır Barack Obama’nın ilk başkan yardımcısıydı ve şimdi, Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak, Trump’ın aksine dünya liderleri arasında bir üne sahip Bakanlara, bakan yardımcılarına ve CIA başkanına bakıldığında, Biden’in nükleer ve İran konusunu ön plana çıkardığı oldukça açık. Biden’in CIA Direktörü William Burns, Ruhani’nin göreve başlamasından bu yana Umman’da nükleer görüşmelerde yer aldı. Baş müzakereci Wendy Sherman şu anda dışişleri bakan yardımcısıdır.

Aslında, Kapsamlı Ortak Eylemi Planının müzakerecileri Biden devletinde görevde. Biden, Trump gibi İran hakkında nasıl bir görüşü olduğunu bilmeyen okunmamış bir kitap değil. Avrupalıların da Biden’ın İran’a bakışını keşfetmeleri gerekmiyor. Mevcut durum çok özeldir ve ülke içinde önümüzdeki müzakerelerde keskin bir yüzleşme olacak. Meclis, bir yasa yazarak, devlete , Kapsamlı Ortak Eylemi Planı anlaşmasının mevcut maddelerine uygun olarak harekete geçmesi için iki aylık bir süre verdi, eğer bu olmazsa, Batılılara , Kapsamlı Ortak Eylemi Planı ‘dan ayrıldığımızı iddia etmeleri için bahane verecek. Öte yandan santrifüj,% 20 zenginleştirme vb. Meselesi hem pratik hem de teorik olarak müzakere masasının arkasına oturabileceğimiz koşulları yarattı. Öte yandan İran, herkesin Saddam’ın arkasında durduğu ve ülkenin çok sayıda zayiat verdiği çalkantılı Ortadoğu bölgesinde sekiz yıllık savaşın acı deneyimiyle karşı karşıya. O tarihtebugünkü askeri güce sahip olsaydık Saddamın, İran şehirlerine saldırıp füze atıp bombalamasına izin vermezdik. İran bu acı deneyimi yaşadı ve her bir İranlı askeri yetenek açısından füze programına katılıyor. Özellikle de İsrail’in bir şekilde bizimle sınır komşusu olduğu İbrahim’in barışında, nükleer program hakkında fikir ayrılığı olsa da, ama kesinlikle füze programı hakkında böyle bir şey yoktur. Aslında Batı’da İran’a karşı oluşturulan uzlaşmanın etkilerini Avrupa ülkelerinin dışişleri bakanlarından duyuyoruz, bunlardan biri Kapsamlı Ortak Eylemi Planı’nda füze tartışması çağrısı yapıyor, diğeri ise Instex’in uygulanmamasından İran’ı sorumlu tutuyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here