TEBRIZHABER: İran’ın 2021 seçimleri, bu ülkenin tüm siyasi akımlarını, 13. cumhurbaşkanının onların aralarından seçmilmesi ve Tahran’daki Pasteur Caddesi’ndeki Cumhur başkanlık sarayına gitmesi için maksimum kapasitelerini kullanmaları için seferber etti.

Bununla birlikte, Muhafazakarlar her zamanki gibi çok adayları olma meselesiyle karşı karşıyayken, reformistler hala maksimum aday sayısını ortaya koyabilecekleri koşulları arıyorlar. Ancak, bazen reformistler arasında Yapı İdarecileri gibi bazı partilerin seçimlerde bağımsız olarak hareket etmesi ihtimali iddia edilmektedir. Parti yetkilileri, reformistlerle yakınlaşmalarından ve onlarla birleşik ve uzlaşmaya dayalı kararlarını kabul ettiklerinden defalarca söz etseler de; Parti üyelerinin Ali Laricani ile görüşme haberi, Bu partinin reformist birim adayından başka bir adayla seçim arenasına girmek isteyebileceklerine dikkat çekti. Kesin olan şu ki, mevcut durum göz önüne alındığında, bu partı diğer reformist partilerden daha fazla İshak Cihangiri gibi reformist ve ılımlı figürlerin aday olmasından yanadır. Ancak Muhsen Haşimi’nin adaylığı ve ona destek olma konusunda söylentiler de var. Ancak, reformist adayların diskalifiye edilmesi durumunda bu parti geri adım atıp ve Ali Laricani gibi bir koalisyon adayına gitmeyeceği anlamına gelez.

11. parlamento seçimlerinin deneyimi, bu partinin başarısız olma ihtimalleri yüksek olsa bile ihtiyaç anında argümanlarına göre hareket ettiğini gösterdi. Bu arada, Parti büyükleri reformistlerin fikir birliğine katılırlarsa, İshak Cihangiri, Muhsen Haşimi ve büyük olasılıkla Ali Laricani gibi onların adayları olan isimler bu fikir birliğinden çıkan adaylar arasında olacak mı yoksa başka seçenekler öne sürülecek mi?

https://www.alef.ir/files/post/lg/2020/44/233538.jpg

Aday olmayacağım

Halihazırda Tahran Kent Konseyi başkanı olan Yapı İdarecileri Partisinin Merkez Konseyi başkanı Muhsin Haşimi, 2021 seçimlerinde, reformistlerin onun aday olmaya olan ilgisini vurgulayarak, “Cumhur Başkanlık seçimlerine aday olmaya niyetim yok” dedi.
İran İslam Cumhuriyeti’nin 40 yıllık tarihinin en güçlü isimlerinden olan eski cumhurbaşkanı Ekber Haşimi’nin oğlu Muhsen Haşimi, “Bu seçim İran’ın geleceği için çok önemli ve güçlü partiler, net bir planla 2021 seçimlerine katılmalıdır.” Dedi.
Tahran Kent Konseyi Başkanı, “Reformcular İran’ı ve geleceğini düşünmeleri, halka planlarını anlatmaları ve aydınlatmaları ve bu planı uygulayabilecek bir ekip oluşturmalrının gerekli olduğunu ” Ekledi.

Twitter’da Takip Ediniz. https://twitter.com/TEBRIZHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here