İran’daki 2017 seçimlere geniş katılım oldu, ancak ülkede hoşnutsuzluğa neden olan son ekonomik baskılardan sonra 11. parlamento seçimlerine katılım azaldı. Ruhani devletinin son yıllardaki kötü performansı, halkın bile reformistleri seçimlerde desteklememesine ve sadece muhafazakarlara destekçileri tarafından oy verilmesine neden oldu. Bu, bazı politikacıların ülkedeki durum hakkında endişelenmesine neden oldu. Öte yandan, 11. Meclis, seçim yasasındaki reformu göz önünde bulundurarak, çeşitli siyasi gruplardan çok sayıda eleştiriyle karşılaştı ve bazıları, bir siyasi akımın iktidara gelmesi mi yoksa seçimlerde halkın coşkulu varlığı mi daha değerli olduğunu tartışır oldu.
Bu bağlamda Arman Milli gazetesi, aşağıda özetini okuyabileceğiniz reformist siyasi aktivist Seyyid Muhammed Ali Ebtehi ile bir röportaj yaptı.

Sizce reformistler 2021 seçimlerini kazanmak için nasıl bir yaklaşım benimsemelidirler?
Reformizm, hükumeti devirmek ve zorlamakla hemfikir olmayan bir hareket ve ideolojidir ve bu hareket, planlama ve çaba yoluyla sistemi içeriden reform etmeye çalışan ve temelde ülke içindeki dış müdahaleye karşı çıkan bir yaklaşımdır. Ülkedeki reform yolundan kendisini uzaklaştıran herhangi bir reformcunun gerçekten reformist olduğuna dikkat etmeliyiz. Bir reformcu olarak, reformcuların ülkede bu durumda yapabilecekleri en kolay ve en az maliyetli şeyin, ülkedeki çıkmazdan çıkıncaya kadar mevcut duruma katlanmak olduğuna inanıyorum. Reformistler ülkedeki durumu iyileştirmenin başka yollarını bulmak isterse, kesinlikle onlara çok pahalıya mal olacak. Son olarak, seçimlere katılmada siyasi bir akım olabildiğince aktif olmalıdır. Ayrıca reformist partilerin ve figürlerin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde son adaylarını açıklamak için bir uzlaşmaya varmak için aylardır çalıştıkları gerçeği de göz önünde bulundurulmaktadır. Reformistler 2021 seçimleri için işe alınmış bir aday göstermek istemiyorlar ve başkanlık için aday olacak gerçek bir reformist arıyorlar ve tüm reformist arkadaşlar tek bir adaya ulaşmak için 24 saat çalışıyorlar.

http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1394/7/11/658030_917.jpg

Devletin son yıllardaki performansı reformist akımına zarar gösterdi mi?
2017 seçimlerinde reformistlerin varlığına getirilen kısıtlamalar nedeniyle, reform büyükleri Dr. Ruhani’yi desteklemek zorunda kaldı. 2017 ve 2013 seçimlerinde yarışan adaylar arasında bazıları Ruhani’nin en iyi aday olduğunu düşünüyordu. Elbette, Dr. Ruhani bir reformcu olduğunu asla iddia etmedi ve zaten de değildi, ancak reformistler tarafından desteklendiklerini inkar edemeyiz. Ruhani’nin ikinci döneminde, iki önemli olay gerçekleşti: Birincisi, kendisini reformistlerden uzaklaştırdı ve hatta Ruhani’nin büro başkanı bile reformistlerin Ruhani’nin seçimdeki zaferinde hiçbir rolü olmadığını iddia etti ve ikincisi, Ruhani’nin bunu sonrasına kadar sürdürdüğüdür. Cumhurbaşkanlığı süresince Ruhani’nin kendisini sadece reformistlerden değil, aynı zamanda seçimlerde verdiği sözlerden de uzaklaştığı unutulmamalıdır. Ülkedeki sorunların küçük bir yüzdesinin Ruhani yönetiminin kötü yönetilmesinden kaynaklandığı ve ülkedeki zor koşulların temel nedeninin iktidardaki Donald Trump’ın varlığı olduğu da unutulmamalıdır.

Twitter’da Takip Ediniz. https://twitter.com/TEBRIZHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here