Trump Sonrası ABD Zorlukları

0
152

Yusuf Molyi

Üniversitesi Profesörü

Temsilciler Meclisi dün Trump’ın görevden alınması tasarısı lehinde oy kullandı, ancak Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki bölünmenin 50-50 olduğu Senato’da, oyların üçte ikisini lehte görmeyeceğiz ve reddedilecek. Trump’ın başkanlığının sonuna bir haftadan az bir süre kalmasına rağmen, görevden alınması konusu hala tartışılıyor; Çünkü iki taraf arasındaki rekabet, her fırsatı değerlendirmelerini gerektiriyor. Ancak seçim sürecinde ve ABD Kongresinde seçim oylarının onaylanmasında alışılmadık bir olay yaşandı ve bu nedenle bundan olabildiğince yararlanmak isteyen bir parti Trump’ın bir sonraki seçimlere katılamaması için tepkiler veriyor. Aslında, Trump’a verdiği destek nedeniyle Cumhuriyetçi Parti’ye büyük bir darbe indi. Ancak Trump liderliği ele almasa bile, Trump’ın harekete geçirdiği akım başka şekillerde de devam edecek gibi görünüyor. Amerika’da büyük bir sınıfsal bölünme var ve Amerikan demokrasisi yorgun, sefil ve günümüz toplumunun ihtiyaçlarını karşılayamıyor.
Görünüşte özgür, ancak içerikte birçok itiraza maruz kalan daha entelektüel bir demokrasi. Gerçek şu ki, Amerika’nın sorunları çoktur ve Trump tesadüfen iktidara gelmedi, yani Trump gibi birinin veya Amerikan halkının protestolarına liderlik edebilecek herhangi birinin ortaya çıkması için bir platform var. Trump bu rolü popülist politikalarla oynadı, ancak gelecekte bu hoşnutsuzluğu Trump’tan daha iyi yönetebilecek ve kullanabilecek başkaları olabilir. Görünüşe göre Trump’ın kendisi iktidardan ayrılırsa – ki bu o kadar kolay olmayacak – 75 milyon kişi olan ciddi destekçileri gelecekte kaos ve isyan biçimini alacak ve harekete geçecek. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki silahlı adamların ve aşırıcılığa daha meyilli olan Trump destekçilerinin sayısı göz önüne alındığında, Amerika Birleşik Devletleri’ni, ayırt edici özelliklerinden biri istikrarsızlık ve düzensizlik olan farklı bir atmosfere getirme olasılığı yüksek olan yaygın protestolar var. Joe Biden, ülkenin iç sorunlarının ve korona hastalığına karşı mücadelenin birinci öncelik olduğu bir zamanda Beyaz Saray’a girecek ve iktidara geldiğinden beri karşılaştığı sorunlar ve var olan tatminsizlik nedeniyle iç yarıkları onarmaya çalışacak.
Görünüşe göre, müzakereler yeniden yapılacak olsa bile, Ortak Geniş Eylem Planı ile ilgili gidilecek çok uzun bir yol olacak. Elbette toplantılar olabilir ve mesajlar değiş tokuş edilebilir, ancak bir sonuca varmak için Amerika Birleşik Devletleri’nin pratik adımlar atması gerekiyor ve bu adımları atmak çok kolay olmayacak. İran’ın bloke parasını İran hesaplarına yatırmanın önündeki bankacılık engellerinin kaldırılması gibi ilk adımlar, kolay kolay atılamayacak adımlar arasında. Aslında müzakere sürecinin verimli olabilmesi için tarafların birbirlerinin durumunu doğru bir şekilde anlamaları gerekiyor.
Bir yandan İran’da parlamento, devlete, Amerikalıların Ortak Geniş Eylem Planı’na geri dönüşünü ve yaptırımların daha erken askıya alınmasını veya kaldırılmasını kabul etmeleri için baskı yapmakta, diğer yandan ABD’nin daha fazla iç sorunu var. Böyle görünüyor ki, İran füze faaliyetleri vb. Gibi belirli alanlarda davranışını değiştirmek zorunda. Şu anda iki çizgiyi birbirine ulaştırmanın bir yolunu bulmak çok zor görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here