Muhammed Bakır Galibaf Haziran ayında hangi Ant içme törenine hazırlanacak? Haziran, sadece İran cumhurbaşkanının önümüzdeki dört yıl için kaderini belirlemekle kalmıyor, aynı zamanda İran Meclis başkanının önümüzdeki bir yıldaki rolünü de belirliyor.
2021 seçimlerinin 18 Haziran’da yapılması planlanırken, eski milletvekili Mensur Hakikatatpur’a göre, bir yıllık Meclis Başkanvekilleri seçimlerinin tarihi aynı ay, ancak 21 gün önce yapılacak.
Bu durumda Galibaf, her iki rekabete de katılmak isterse bir paradoksla karşılaşacaktır. 2021 Cumhur başkanlık rekabetine hazırlanmak isteyen biri, Hem kendisi hem de milletvekilleri meclisteki varlığının uzun sürmeyeceğini bildiği halde milletvekilleri önünde meclisi bir yıl yöneteceğine nasıl yemin edebilir?.

https://media.hamshahrionline.ir/d/2020/04/27/4/4431805.jpg
Hakikatatpur, Meclis başkanvekilleri seçimlerinin hordad’ın 7’sinde yapılacağını söyledi; Diğer bir deyişle Galibaf, başkan olduğu meclisi yönetebilmek için üst üste ikinci yıl kurulda görev yapmak zorundadır ve 290 milletvekiline başkanlık sözü vermelidir. Galibaf meclis başkanı olmamaya karar verirse cumhur başkanlığa ayrılacak. Ama o bugün parlamentoda, ancak İran parlamento binasından cumhurbaşkanlığı sarayına gitmek birkaç dakikadan fazla sürmesede, ancak bunu aşmak için zor bir siyasi yoldan geçmesi gerekecek.
Geçen yıl İran parlamentosu göreve geldiğinde Galibaf, Paydari Cephesinin( Radikal muhafazakarlar) başkanlık adaylarının öünene sürdüğü bir anlaşmayı imzalamayı reddetti. Anlaşmaya göre, meclis başkanı adaylarının hiçbir koşulda cumhurbaşkanlığına aday olmayacağına ve sonuna kadar parlamentoda kalacağına yemin etmeleri istendi, ancak Galibaf anlaşmayı imzalamadı.

https://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1399/3/8/2362324_905.jpg
Bazıları, meclis başkanının medya odaklı gözlem gezileri altında yaşananların daha çok seçim gezilerine benzediğini söylüyor.
Bir yandan Galibaf cumhurbaşkanlığı seçimine katılırsa gelecek yıl başkanlıktan ayrılması gerekecek gibi görünüyor. Bu durumda koşullar onun için acayip bir durum haline gelebilir; Çünkü cumhurbaşkanlığı seçiminde başarısız olursa, rütbesi parlamentoda basit bir milletvekiline inecek! Bu durumda her ikisini de kaybedecek; Hem parlamentonun başkanlığı hem de cumhurbaşkanlığı ve bu, 16 yıldır İran cumhurbaşkanlığına ulaşmaya çalışan bir adam, Tahran’ın eski belediye başkanı ve muhafazakar politikacı için en ağır bedel olacakatır.
Öte yandan, Galibaf diğer zorlu rakiplerle karşı karşıya. Yargı başkanı İbrahim Reisi, 2021 seçimlerine katılma planının veya kararının olmadığını ve yargı görevine devam etmeyi tercih ettiğini belirtmesine rağmen, bazılar tarafından onun katılmak istediği sesleri geliyor.
Son günlerde, İslami İran Akademik Derneği, Muhafazakar parti ve örgütlerinden, bu Akademik derneğinin Seyyid İbrahim Reisi’nin 2021 seçimlerine katılmaya davetini desteklemeye çağırdı.
Galibaf için tehdit oluşturabilecek bir diğer rakip ise Ali Laricani’dir; ancak bazı muhafazakarlar, koşulları göz önüne alarak,Laricani’nin seçimlere katılma niyetinde olmadığını söylediğini aktardılar.

Twitter’da Takip Ediniz. https://twitter.com/TEBRIZHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here