Doğu Azerbaycan eyaletinin valise, Muhammed Rıza Purmuhammedi, Tebriz Ticaret Odası’nda Ermenistan ile ilişkilerin gelişimini gözden geçiren özel bir toplantıda, komşu ülkelerle ilişkilerin genişletilmesini bu eyaletin asıl önceliklerinden biri olduğunu söyledi.
O, İranın Ermenistan ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki Dağlık Karabağ savaşına ilişkin tutumuna değinerek, “İran İslam Cumhuriyeti tarafsız bir yaklaşımla uluslararası sınırları korumak, savaşı sona erdirmek ve iki ülke arasında barış ve dostluğu geliştirmek için her türlü çabayı gösteredi.” Dedi.

Purmuhammedi, Doğu Azerbaycan’ın İran İslam Cumhuriyeti’nin Avrasya Birliği’ne tek giriş kapısı olduğunu hatırıatarak “Eyalette Avrasya Birliği ofisinin kurulmasını bekliyoruz ve Aras Serbest Bölgesi bu konuda tam desteğe hazır.” Dedi.

Doğu Azerbaycan valisi, Eyaletin özel transit durumuna değinerek, “Ekonomik ilişkilerin gelişmesi, pazarların ve sınır sanayi kentlerinin inşası, eyaletin dost ve komşu ülkelerle ilişkileri geliştirmeye yönelik ciddi planlar arasındadır” dedi.
Purmuhammedi ayrıca, ortak bir yetenek sergisi ve bilimsel ve akademik iletişimin geliştirilmesi gibi ortak işbirliklerinin yapılmasını vurguladı.

Twitter’da Takip Ediniz. https://twitter.com/TEBRIZHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here