TEBRIZHABER: “Ali Laricani, İran’daki 1400 cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılıp yada katılmamaya henüz karar vermedi.” İran parlamentosunun sekizinci, dokuzuncu ve onuncu dönemlerin başkanının 2021 cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili görüşleri hakkında yakınlarının söylediklerinin özeti bu.
Bugünlerde Laricani’nin adı tüm seçimle ilgili toplantılarında duyulmaktadır. İran’da bazı siyasi aktivistler, Laricani’nin 2021 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde varlığını olumlu ve etkili buluyor ve çeşitli siyasi akımların, özellikle ılımlıların ve reformistlerin onu desteklemesinin daha iyi olduğunu vurguluyor, ancak aynı zamanda, özellikle reformistler arasında bazıları, sadece bir reformist adayı desteklemeyi düşünüyor. Ancak Laricani’nin adaylığı veya aday olmaması konusunda neden henüz net bir açıklama yapmadığı ve bu konuda bir karar vermediği herkesi şaşırtıyor. Bazıları Laricani’nin ilk önce çeşitli partiler tarafından onun desteklenmesini beklediğini söylesede, ancak eski milletvekili ve belki de Laricani’ye en yakın siyasi figürlerden biri olan İzzetullah Yusufiyan molla bunu reddediyor ve Laricani’nin suskunluğunun ve nihai kararını açıklamamasının nedeninin hala kimse için net olmadığını vurguluyor.
Geçtiğimiz günlerdeeski milletvekilleri Ali Laricani’yi ziyarete gittiğini gösteren bir haber yayınlandı. İran Gözlemevi haber sitesi geçtiğimiz günlerde, “Son haftalarda, bazı milletvekilleri Tahran’daki Niyaveran Caddesi’nde Ali Laricani’yi ziyaret etti.” “Bu toplantının detayları henüz yayınlanmasa da, toplantıya katılanların isimleri göz önüne alındığında, bu seçim toplantısının içeriği ve Ali Laricani’nin 2021 cumhurbaşkanlığı seçimine katılmaya davet edildiği anlaşılıyor.”

https://cdn.isna.ir/d/2020/05/23/3/61642324.jpg
Tahran’daki Niyaveran Caddesi, İranlı milletvekillerin görüşmeleri

Çeşitli haber kaynakları, Laricani’nin ofisinin bu günlerde sıkça ziyaret edildiğini ve birçok siyasi figürün kendisine danıştığını ve yine seçimlere odaklandığını söylüyor. Hasan Ruhani devletinden birçok yetkilinin görüşmelerinde Ali Laricani’yi önümüzdeki seçimlerde destekleyeceklerini belirttikleri de rivayet ediliyor. Sicili ve ılımlı politikası göz önüne alındığında Laricani’nin ülkeyi dış siyasi sorunlar ve zorluklardan kurtarabileceğini söylüyorlar.
Ancak İzzetullah Yusufiyan Molla, “Çeşitli insanlar ona atıfta bulundu ve 2021 cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında konuştu, ancak Sayın Laricani henüz seçimler hakkında olumsuz veya olumlu bir açıklama yapmadı. Bir süre önce bazıları, Laricani’nin tekrarlanan taleplere yanıt olarak, karşılanırsa ve destek koordine edilirse seçim arenasına girmesi için şartlar koyduğunu söyledi.Bu doğru değil. Sayın Laricani henüz seçimlere aday olmak için herhangi bir koşul koymadı. Kendisiyle şimdiye kadar görüşen beyler onun henüz cevap vermediğinin farkındadır. Ülkenin farklı siyasi akımlarından ve hatta farklı tabakalardan ve gruplardan birçok yaşlı ve önde gelen şahsiyet Sayın Laricani’ye atıfta bulunmuş ve hepsi ona koşulların uygun olduğunu söylemiştir.” Dedi.

Laricani’nin kararsızlık nedeni

Henüz kimse Laricani’den bu kararsızlık nedenini bilmiyor; Çünkü gelmeme konusunda kesin bir karar vermiş olsaydı, herkese seçimlere katılmaya niyeti olmadığını açıkça söylerdi ve eğer kesinlikle aday olsaydı, bu kararı en azından arkadaşları ve akrabalarına söylerdi.
Ancak görünen o ki Laricani durumu düşünüyor ve çeşitli gruplar onu desteklerse seçimlere katılma motivasyonu artacak. Ancak şimdiye kadar reformistler onu Kabul etmemişlerdir. Aynı zamanda, muhafazakarların seçim ateşi o kadar şiddetli hale geldi ki, meydan ister Laricani ister tam teşekküllü reformist olsun, herhangi bir rakip için zor olabilir. Bu nokta, Laricani’nin seçim şüpheciliğine yol açan belki de bir başka faktördür.

http://www.rajanews.com/sites/default/files/styles/newspage_big/public/content/images/story/94-08/06/13930417112803148_PhotoL.jpg?itok=qyq-6Yw7

Laricani’nin başkanlık arzusu
Laricani hakkındaki spekülasyonlar artarken, Meclisi’nin eski başkanına yakın olanlar hala onun seçim kampanyası hakkında net ve mutlak bir açıklama yapmaktan kaçınmaya çalışıyorlar.
İsmini vermek istemeyen Ali Laricani’nin bir akrabası da Etemad gazetesine yaptığı açıklamada, O Meclisi’in 10. döneminin sonundan itibaren cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında düşündüğünü ve 2021 seçimlerine katılmanın Laricani’nin siyasi geleceği için planlandırdığını ve Bu seçimde kesinlikle aday olup olmayacağı seçim koşullarına ve çeşitli akımların desteğine bağlıdır. Ancak İran parlamentosunun eski başkanına yakın olan bu şahsa göre Laricani, tüm bu yorumlarıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını memnuniyetle karşılıyorsöyledi. Laricani, parlamentoda radikal muhafazakarlarla defalarca çatışma yaşadı ve bu nedenle, belki de radikal muhafazakar, özellikle Paydari Cephesi üyelerinin muhalefeti ve sabotajı nedeniyle seçime katılma ihtimili olmayabilir.
Sonuçta, Laricani’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde reformist adayın rakibi olmak istemesi pek olası görünmüyor ve eğer reformistler tercih ettikleri adayı sahaya atabilirlerse, muhtemelen Laricani’nin adaylığından haber olmayacak ve eğer gelirse, muhtemelen vaktinden önce seçeimlerden çekilecek. Ancak bu olmazsa, Laricani cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhafazakarlarla, özellikle de bu siyasi akımın radikalleriyle zorlu bir rekabete hazırlanacaktır.

Twitter’da Takip Ediniz. https://twitter.com/TEBRIZHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here