Zarif: 11 Eylül teröristleri Pompeo’nun sevdiği ülkelerdendi

0
118

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun El Kaide’nin İran ile bağlantılı olduğu temelsiz iddiaları ile ilgili, ”Kimse aldanmaz, 11 Eylül teröristlerin tamamı Pompeo’nun Ortadoğu (Batı Asya) bölgesindeki sevdiği ülkelerdendi, hiç biri İran’dan değildi.” dedi.

 

Zarif: 11 Eylül teröristleri Pompeo’nun sevdiği ülkelerdendi

Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Pompeo’yu kast ederek ‘’Bay yalan söyleriz, aldatırız, hırsızlık yaparız, acınacak şekilde Küba’yı terörist olarak adlandırmaktan, hayali çıkışlarının sınıflandırılmasında ve İran’ın El Kaide ile bağlantılı olduğu iddialarına kadar acınacak bir durumda facia dolu mesleğini savaş yanlısı yalanlarla son vermektedir.‘’ diye yazdı.

Zarif, kimsenin aldanmayacağını zira tüm 11 Eylül teröristlerin Pompeo’nun Batı Asya bölgesindeki sevdiği ülkelerden olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yaptığı açıklamada İran’ın 11 Eylül saldırısının yapılmasına yardım ettiğini iddia ederek El Kaide’nin yeni merkezinin İran olduğunu ileri sürdü.

Bu arada İran’ın Birleşmiş Milletler temsilciliği sözcüsü Alirıza Miryusefi Newsweek’e verdiği röportajda, “Bu yanlış ve saçma iddialar yeni bir şey değil ve sadece Trump yönetiminin başarısız İranofobi politikasını umutsuzca sürdürdüğü gerçeğini güçlendiriyor” dedi.

Pompeo daha önce yaptığı açıklamada, “Ben CIA başkanıydım, biz yalan söylerdik, sahtekarlık yapardık, biz hırsızlık yapardık …” demişti.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 11 Eylül saldırılarında yaklaşık 3.000 kişi ölmüş ve 6.000’den fazla kişi yaralanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here