İran İslam Cumhuriyeti’nin Yürütme, Yasama ve Yargı başkanları, petrole bağlı olan bütçeyi azaltma ve halkın geçimini ve sağlığını temin etme gereğini vurguladılar.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, üçlü toplantının sonunda yaptığı açıklamada, toplantının odak noktasını sağlık, geçim, zalimce yaptırımları etkisiz hale getirme ve kaldırılması olarak nitelendirerek, hükümetin Dünya Aşı Derneği- COVAX  aşının sağlanması alanında istekte bulunduğunu ve de bunun parasını ödediklerini, bu yolla satın alınan milyonlarca doz aşının halkın kullanımına sunulacağını  söyledi.

İran Yargı Kurumu başkanı Seyyid İbrahim Reisi de,  üçlü oturumdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Yaptırımların etkisiz hale getirilmesi konusu düşünülmeli, yöneticiler ve girişimciler çaba göstermeli, çalışmalı ve desteklenmeli” dedi.

İran Yasama başkanı Muhammed Bagır Galibaf da, üç kurumun da petrole bağımlılığı sıfıra indirmeye çalıştığını vurgulayarak şunları söyledi: Gelecek yılın bütçesinde (hicri şemsi 1400 yılı) petrole bağımlılığı azaltmak ortak hedeflerden biridir, ancak bu hedefe ulaşmak için bir yöntem farklılığı vardır. Bu farklılıkları gidermek için önümüzdeki hafta Gelir Komitesi başkanı ve Bütçe Tüketim Komitesi başkanı ve Ortak Komisyon Başkanı ile bir toplantının yapılmasına karar verildi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here