TEBRIZHABER: İran’da 2021 cumhurbaşkanlığı seçimi adayları hakkında parti spekülasyonları arttı ve şimdi her gün farklı siyasi gruplardan bir parti, tercih ettiği aday için analitik alan sağlamaya çalışıyor ve onu bu alanda bir şekilde destekliyor.
Reformistler, tüm solcu partilerin mutabakatına yönelik bir ittifak kurma yolunda ilerlemeye başlamış olsalar da, bunun nasıl yapılacağı konusunda henüz bir fikir birliğine varamamışlar, ancak bu siyasi akıma mensup partiler kendi yollarını takip ediyor ve ellerinin boş oldmadığını göstermeye çalışıyorlar.
Ancak bazı haberlere göre, 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde etkili bir şekilde yer alan Hasan Ruhani’nin ilk yardımcısı İshak Cihangirinin 2021 seçimlerinde reformistler için kesin bir aday olduğunu söylemelerine rağmen, şimdi onun seçim sahnesinde bulunmaya istekli olmadığını ve bu sürede yarım yamalak hareketlerini bile durdurduğunu görebiliriz. Sonuç olarak, şimdi Cihangiri gibi figürlerin yokluğuyla sol partiler, diğer önemli isimleri 2021’in en önemli siyasi rekabetine davet etmek için müzakere ediyor ve şimdi İmam Humeyni’nin torunu Seyyid Hasan Humeyni’nin adı bu spekülasyonlar arasında bir kez daha duyuluyor.

https://www.alef.ir/files/post/lg/2020/42/230146.jpg
Reformcularla Seyyid Hasan Humeyni’nin iyi bir ilişkisi var. İslam Cumhuriyeti’nin kurucusunun torunu resmi olarak herhangi bir grubun veya partinin üyesi olmasa da, reformcuların önde gelen isimleriyle, özellikle Seyyid Muhammed Hatemi ile olan yakın bağları, birçok kişinin onu bir reformcu olarak tanımasına neden oluyor. Ancak Seyyid Hasan Humeyni’nin adı, şimdi reformist partilerin tek bir adaya ulaşmada ciddi zorluklarla karşı karşıya göründüğü bir zamanda öne çıkıyor. Ancak, bu sorun hiçbir şekilde reformistlere özgü değildir ve tesadüfen Muhafazakarlar, pastora giden yolu daha pürüzsüz gördükleri için diğer reformist rakiplerinden daha çok “ittifak” ve “birlik” tartışmasına dahil olmuşlardır.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1398/11/13/1398111318083051619563674.jpg

Ilım ve Kalkınma Partisi üyesi Gulam Ali Dehgan bir seçim analizinde şunları söyledi: “2017 seçimlerinde yaklaşık 17 milyon oya sahipolan ve yargı alanındaki performansı, toplumun bir bölümünü de tatmin etmiş olan İbrahim Reisi,muhafazakarlar için bu ittifakı yaradabilir. Bazı muhafazakarların da aynı fikirde olduğunu görüyorum. Reformcularda da, bu fikir birliğini oluşturabilecek tek kişi Seyyid Hasan Humeyni’dir.”
Dehgan yorumunda Seyyid Hasan Humeyni’nin geleneksel ve ilerici reformistler, ılımlılar ve ılımlı muhafazakarlar tarafından desteklendiğini açıkladı. O Seyyid Hasan Humeyni’nin isminden bahsederken, Ilım ve Kalkınma Partisi’nin başka bir kısmı, Ali Laricani’nin ismini defalarca aynı pozisyon ve aynı makbullük şekliyle anıyor.

http://www.ensafnews.com/wp-content/uploads/2020/01/68497879879876.jpg
Hasan Ruhani’nin devletinde üyelerinin çoğu üst düzey yetkililerden oluşan Ilım ve Kalkınma Partisi, ılımlı ve koalisyon adayları ortaya çıkarmaya çalışıyor. Buna dayanarak, devletin Laricani’yi destekleme niyetinde olduğu söyleniyor, ancak Laricani kararı hakkında henüz bir yorum yapmadı. Kanıtlara göre, reformist partilerin aksine bu partinin planlarının uygulanmasıyla daha çok ilgilenmesi ve seçimleri mümkün olan her şekilde kazanmak için 2021 seçimleri için bir eylem planı sunma niyetinde olması muhtemeldir. Ancak bu, birçok reformist figürün görüşüyle çelişiyor; Çünkü onlar ya seçimden sonra onu desteklemeye devam edebilmek ve aynı zamanda eylemlerinden sorumlu olmak için tamamen reformist bir aday ile rekabet etmelerine, ya da 2021 seçimlerinde hiçbir şekilde aday göstermemeleri gerektiğine inanıyorlar.

Twitter’da Takip Ediniz. https://twitter.com/TEBRIZHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here