Irak’ın Necef eyaleti aşiretlerinden bir grup, Bağdat’ta İran İslam Cumhuriyeti’nin büyükelçisi ile bir araya geldiği görüşmede terörist grup IŞİD ile mücadele de dahil olmak üzere İran’ın Irak konusundaki tutumunu övdü.
İRNA’ya göre, Necef aşiretleri  adına Şeyh Muhammed El’Akıli, dün akşam İran’ın Irak’taki  büyükelçisi İrec Mescidi ile görüşmesinde, İran’ın IŞİD ile mücadelede Irak’ı desteklediklerini asla unutmayacaklarını söyledi.
El’Akıli, General Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el’Mühendis’in  şehadetlerinin birinci yıldönümü vesilesiyle, şehit düşen bu iki komutanın fedakarlığının IŞİD’e karşı kazanılan zaferde belirleyici faktörlerden biri olduğunu vurguladı.
Şeyh El Akili, ayrıca  Irak aşiretlerinin İran hükümeti ve halkıyla ABD’nin baskıcı yaptırımları karşısında destek ve dayanışmasını ifade ederek, iki ülke arasında çeşitli ekonomik, sosyal ve kültürel sektörlerde ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
İran İslam Cumhuriyeti’nin Bağdat’taki büyükelçisi İrec Mescidi de,  sözkonusu görüşmede, Irak aşiretlerinin tutumlarına teşekkür ederek, İran’ın Irak halkını hiçbir zaman yalnız bırakmadığını ve her zaman yanında olacağını söyledi.
Mescidi, terör örgütü IŞİD’e karşı mücadelede Irak halkının yanında oldukları gibi, Irak’ın yeniden yapılanma aşamasında da Irak’ı  yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

Twitter’da Takip Ediniz. https://twitter.com/TEBRIZHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here