Tebrizhaber: Üç yıl önce İran kadınlar futsal takımının oyuncuları giyinme biçimi nedeniyle dünya medyasına konu oldu, ancak bugün dünyanın en iyilerinin arasında 3 temsilcisi var.

Birkaç yıldır Asya şampiyonu olan İran kadınlar futsal takımı, artık bireysel onurları ve dünya ödüllerini hedeflemiş ve isimleri sürekli olarak dünyanın en iyileri arasında geçiyor. Geçen hafta Futsal Planet sitesi her kategoride 2020’nin en iyileri listesini açıkladığında İran, en iyi hakem, en iyi takım ve en iyi kaleci kategorilerinde ilk 10 arasında yer aldı. Gelare Nazımi, adı üçüncü kez ilk 10 aday arasında yer hakemdir.

Zeynep Keremi, Ferzane Tavessüli’nin izinden giden ve 20 yaşında dünyanın en iyi 10 kalecisi listesine giren yeni fenomen.

İran liginin şampiyonu Mis-Refsencan takımı da ilk 10 aday arasında yer alıyor ve bu olay İran’daki kadınnlar futsal liginin üst düzeyine işaret edebilir. Fereşte Kerimi, Nesime Gulami ile birlikte Kuveyt ligine transfer olmuş ve onun attığı ilk gol, Kuveyt kadınlar futsal liginini en güzel golu seçildi.

Kadınları arasında futsal seviyesini yükseltmek için İranlı oyuncular transferinin yanı sıra, Kuveytliler milli takımlarının teknik direktörlüğünü de İran milli takımının eski baş antrenörü
Şehrazat Muzaffer’e devrettiler.

Futsal her zaman futbolun gölgesinde kalmış bir spordur ve bu spordaki erkekler bile gölgede hareket etmeye alışkındır. Ancak bu alandaki İranlı kadınlar artık dikkatleri kendi üzerlerine çekmeyi başarmışlardır. Bu alanda parlamak, tenha ve karanlık salonlarda yıllarca mücadele eden ve güneşin doğmasını bekleyenlerin mükafatıdır.

Twitter’da Takip Ediniz. https://twitter.com/TEBRIZHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here