TEBRIZHABER: Rakka ve Suriye haberlerine baktığınızda harabelerdeki savaşçıları veya mayına basamak nedeniyle ölen çocukların haberlerini görüyorsunuz. Yerel Suriye haberlerine göz atabilirsiniz, ancak bazen dünyanın diğer ucundan bazı insanlar savaşın kalıntılarını kaydetmek için oraya gidiyorlar ve Suriye Rakka’daki IŞİD ölüm zındanlarının içinden şok edici görüntüler yayınlıyorlar ve Kalan, kaçamayan veya göç edemeyen insanlara ne olduğunu ortaya çıkarıyorlar.
“Önemli Haber”, James Bingham’ın fotoğrafları hakkında bir rapor yayınladı; çimentodan yapılmış bir hapishane, Tavandan asılı halkalar ve mahkumların son anda kan ile yazılan el yazılarını gösteren fotoğraflar. Yakın zamanda çekilmiş ve yayınlanmış fotoğraflar ve fotoğrafçıya göre, gördüğü en kötü yer .

James, “Hapishanedeki hücrelerin çoğunun küçük olduğunu ve uyumak için zar zor yeterli alana sahip olduğunu ve Çoğunun penceresi ve ışığı bile olmadığını, Tuvaletler tek kişilik hücreler haline geldiğini, Bazı odalarda mahkumların isimleri ve son yazıları ve resimlerı duvarlara kazındığını, Buraya getirilen insanların çok acı çekteğini ve nadiren hayatta kalabildiklerini ve Odalardan birinin duvarlarında el şeklinde kan izleri bulduğunu.” Söylemiş.

2017’de Rakka düştüğünde teslim olmayı reddeden DAİŞ teröristleri son karargahlarını Rakka Şehir Stadyumu’nda kurdu. Bundan dolayı bu spor merkezi ağır hasar gördü. Stadyum çatısının bazı kısımlarının çökmesine neden olan birkaç hava saldırısının kanıtı da var.

James, “Mekanın yeniden canlandırılması umuduyla stadyumu yıkımdan temizleme çabaları sürüyor, ancak finansman ve uluslararası destek eksikliği nedeniyle ilerleme çok yavaş. Stadyumu ziyaret ettiğimde, orada sadece iki veya üç kişi çalışıyordu.”  Dedi

Rakka’nın geri kalanı da 11.000’den fazla oturulamaz bina ile benzer bir durumda. 2020 boyunca Rakka’da sürekli su kesintileri yaşandı ve burada sağlık hizmetleri çok zayıf. Rakka, 2014 yılında IŞİD tarafından ele geçirildi ve tekfiri grubunun başkenti ilan edildi.

Uluslararası Koalisyon hava saldırıları şehre büyük zarar verdi. Nihayet 17 Ekim 2017’de Suriye Demokratik Güçleri Rakka’nın kurtuluşunu ilan etti. James, Rakka’da sokaklarda dolaşan küçük çocuklar gördüğünü söylüyor. Havanın soğuk olmasına rağmen, genellikle ayakkabıları veya sıcak giysiler yoktu.

Yıllar süren savaştan sonra şehir harap oldu ve kalanlar için durum çok kötü. Fotoğrafçı, buradaki insanların kızgın olduğunu söyledi. Yüzlerce aile sıkışık çadırlarda yaşıyor ve eve dönme ümitleri çok az. Tıbbi imkanlar sınırlı, Hava soğuk, su çamurlu ve tuvaletler kirli ve kalabalık. Para kazanmak için bir işi ya da yol yok.
Kötü duruma rağmen James, yıkılan bir okula girdiğinde bir umut ışığı görmüş. Orada genç bir öğretmen çalıyormuş. James “Öğretmen işini olağanüstü zor koşullarda yapıyordu ve çocuklar o kadar mutluydu ve derse o kadar kapılmışlardı ki oradaki varlığımı gerçekten fark etmediler.” Dedi.
James ayrıca IŞİD kadınlarının ve çocukların yaşadığı Suriye-Irak sınırındaki El-Hol kampını da ziyaret etti.

Twitter’da Takip Ediniz. https://twitter.com/TEBRIZHABER

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here