İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamanei’nin Kum halkının 9 Ocak 1978’de Şah rejimine karşı gerçekleştirdiği tarihi ayaklanmanın 43. yıldönümü münasebetiyle ilgili konuşması başladı.

İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamanei’nin Kum halkının 9 Ocak 1978’de Şah rejimine karşı gerçekleştirdiği tarihi ayaklanmanın 43. yıldönümü münasebetiyle ilgili konuşması başladı.

İslam Devrimi Lideri, Şehit General Kasım Süleymani’nin şehadetinin birinci yıldönümüne ilişkin, “Kasım Süleymani’nin şehadet yıldönümünde ülkede büyük bir destansı hareket  yaratan değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Büyük coşkuyla yapılan bu hareketler vatan ile milletin ruhunu tazelemiştir. Bunlar insanlarımızın basiretinden kaynaklanmaktadır.” dedi.

Ayetullah Hamanei, “Şehit Ebu Mehdi ve Kasım Süleymani’yi anmak için Bağdat’ta ve diğer şehirlerde de geniş kapsamlı ve muhteşem bir tören yapıldı; İran ve Irak’taki törenlere katılan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Devrim Lideri sözlerine şöyle devam etti:

“Kerman’daki (Şehit General Süleymani’nin ) cenaze töreninde ve gerçekten trajik bir olay olan Tahran’daki uçak kazasında şehit düşenleri anıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır diliyoruz. Elbette kaza ile ilgili yetkililerin sorumlulukları vardır ve gerekli talimatlar verilmiştir.

Mohsen Fahrizade’nin şehadetinin kırkıncı günüyüz, dolayısıyla onu saygıyla anmalıyız. Şehit Fahrizade büyük ve değerli bir şahsiyetti.”

Kum halkının 9 Ocak 1978’de Şah rejimine karşı gerçekleştirdiği tarihi ayaklanmanın 43. Yıldönümüne dair Ayetullah Hamanei, “Bu olay İranlıların dönüm noktasından biriydi. Bu, canlı tutulmalı çünkü gelecek nesillere moral veriyor. Bu tarihi ayaklanma ulsal bir onurdur ve geleceği aydınlatır.” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here