ABD’nin İran varlıklarına yeniden el uzatması

0
87

İlk haber, ABD Adalet Bakanlığı’nın İran’ın el konulan mal varlığının 7 milyon dolarını terör olaylarının kurbanı olarak nitelendirilen kişilere vereceğini duyurmasıdır.

IRNA’ya göre, ABD Adalet Bakanlığı, web sitesinde, bu miktarın, İran’a yönelik yaptırımları atlatmak için dünyanın dört bir yanındaki hesaplara aktarılmaya çalışılan yaklaşık 1 milyar dolar harcanan davada ABD hükümetinin payı olduğunu iddia eden bir açıklama yayınladı.

Geçici Başsavcı Yardımcısı David Burns, el konulan fonların, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmek için büyük bir komplodan yararlanacak olanlara gideceğini söyledi.

Burns’e göre, ele geçirilen fonlar doğrudan terör mağdurlarına tazminat olarak ödenecek. ABD Hazine Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi (OFAC) yaptırımları kapsamında gerçek ve tüzel kişiler listesine 1 şahıs ve 13 İranlı fırmanın adlarının eklendiğini duyurdu.

Bu firmalar arasında Bonab Steel, Pasargad Steel, Gilan Steel, Zarand Steel gibi çelik ürünleri üreten birçok firmanın isimleri görülebilir. ABD Hazine Bakanlığı ayrıca İran’la bağlantılı üç yabancı şirkete (Alman, İngiliz ve Çin) yaptırım uyguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here