Yemen Ordusu Suudi Casus Uçağını Füze ile Hedef Aldı

0
74
Yemen Silahlı Kuvvetleri sözcüsü, Yemen savunmasının Yemen semalarında bir Suudi casus uçağı düşürdüğünü söyledi.
Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Yahya Seri, Yemen savunmasının Yemen semalarında bir Suudi casus uçağını vurduğunu açıkladı.
Yahya Seri, Çarşamba günü Twitter hesabından bu işgalci Suudi uçağın Yemen’in füze savunması tarafından vurulduğunu yazdı.
Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsünün ifadesine göre, Yemen ordusu savunması ve halk komiteleri, Suudi Hava Kuvvetlerine ait Karayel türünde olan bu insansız hava aracını, el-Cevf eyaletindeki el-Mehaşime bölgesi semalarında düşürdü.
Yahya Seri şu ifadelerde bulundu: ‘Bu işgalci İHA, bir saldırı görevi yürütüyordu ve uygun bir füze ile hedef alındı.’
Yemenli bu yetkili, operasyonda kullanılan füzenin türüne değinmedi, ancak bu operasyonun tamamen kaydedildiğini söyledi.
Yahya Seri sözlerine şöyle devam etti: ‘Bu İHA’nın hedef alınması, hava savunma yılının başlangıcını gösteriyor ve herhangi işgalci bir İHA ya da uçağın Yemen semalarına girmesi yasaktır ve Yemen kuvvetlerinin onu silahlarıyla hedef alma hakkı vardır.’
Karayel İHA’ları Türk savunma sanayisi tarafından üretiliyor ve Suudi Arabistan geçmişte bu İHA’ların bir kısmını bu ülkeden satın almıştı.
Bazı kaynakların ifadesine göre, İkinci Karabağ Savaşı ve Türk İHA’larının bu savaştaki başarısından sonra, Suudi Arabistan Kralı, Türk Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirdiği bir görüşmede, kendisinden Suudi Silahlı Kuvvetlerine belirli sayıda Bayraktar tb2 türü İHA sağlamasını istemişti.
KARAYEL İHA’sı, keşif, gözetleme ve hassas bombalama amaçlı kullanılan bir İHA olup, NATO STANAG-4671 standardı kapsamında tasarlanıp üretilen ilk Türk insansız taktik uçağıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here