Fars Körfezi’nde bir kaybedenin son kargaşası

0
112

Muhammed Seferi

Batı medyası, Batı Asya bölgesindeki ve Basra Körfezi’ndeki ABD askeri hareketleri hakkında çok fazla ses çıkardı. Geçtiğimiz birkaç gün içinde Batı ve bölgesel medya, bir savaş bölgesini tasvir etmeye ve ABD’nin Bağdat’taki büyükelçiliğine saldırılar bahanesiyle İran’a askeri saldırı başlatma olasılığını güçlü bir şekilde öne sürmeye çalıştı.

Aslında emekli olmaya yaklaşan eskimiş bir gemi olan USS Nimitz uçak gemisinin gelişi, Umman Denizi ve Fars Körfezi’nde yelken açması, bölgede uçan B-52 bombardıman uçağı ve tehdit ve güç veren diğer ABD askeri hareketleri İran’a karşı bir gösteri olarak yorumlandı. Bölgedeki ABD ve Arap medyasının analiz ve raporları, ABD kuvvetlerinin tam alarm halinde olduğu Ve bunlardan herhangi biri İran’daki pozisyonlara tepki verebilir iddiasına dayanıyordu.

Başkanlığının son günlerinde olan ve iradesi dışında Beyaz Saray’ı Biden’e devretmek zorunda kalan Trump, bunun için çok öfkeli. O Hem bölgeyi ateşe vermek hem de bir sonraki devlete ciddi bir sorun yaratmak ve öfkesini bastırmak için bir bahaneye ihtiyacı vardı. Suudi Arabistan ve Siyonist rejim, Trump’ın bu konudaki başlıca kışkırtıcıları ve İran’a karşı savaşın Biden iktidara gelmeden başlaması gerektiğine inanıyor ama bu konuda bir önemli noktaya özel dikkat gösterilmesi gerekiyor. Birkaç gün içinde Beyaz Saray’a veda etmek zorunda kalan başarısız ABD Başkanı Donald Trump, başkanlığının ilk günlerindeki gücüne ve nüfuzuna sahip değil. Ordu ve Pentagon, Trump’ın yalnızca birkaç gün iktidarda kalmasənı bilerek emirlerine uyarlar mıydı?

Belki de böyle durumlarda Trump’ın isteklerine uymayan ve kendilerini İran’la savaşın ölümüne atmayan Amerikan generallerinde bir bilgelik atmosferi bulunabilir. Kuşkusuz Amerikan generalleri İran’ın bazı askeri yeteneklerinin farkındalar, ancak İran’ın askeri yeteneklerinin gizli kalan kısmı, Amerikan askerlerinin ve generallerinin uzuvlarını göründüğünden daha fazla sarsıyor. USS Nimitz uçak gemisinin bölgedeki gösterisinin ardından gemi, Virginia’daki Norfolk Deniz Üssüne geri dönmek için Fars Körfezi ve Umman Denizi’nden ayrılmaya karar verdi.

Milyonlar hatta milyarlarca dolar Amerika halkının parası bu tür eylemlerde boşa harcanmakta ve Donald Trump’ın deyimiyle birkaç yıl önce ABD’nin bölgede harcadığı ve heder ettiği 7.000 milyar dolarlık rakam şu ana kadar armıştır. Amerikan halkının taleplerinden biri de Beyaz Saray liderlerinin Amerikan halkı arasında önemsiz görünen ve ele alınmayan militarist politikaları olmalıdır. Amerika egemen sisteminin militarist politikasının dolarları Amerikan kapitalistlerinin cebinden değil de Amerika halkının cebinden alınıyor ve ABD’deki liberal kapitalist sistemin savaşlarına harcanıyor. Ancak Amerikan gemisinin geri çekilmesi ve ABD B-52 bombardıman uçağını avlamak için bir “Bavar 373” savunma füzesi veya “3 Hordad” uçaksavar füzesi yeterlidir. Geçen yıl İran hava sahasında İran füzeleri tarafından vurulan ABD Global Hawk süper gelişmiş İHA’sı, ABD ordusu tarafından hatırlanmalıdır.

USS Nimitz Uçak gemisi, B52 gibi, birkaç Zulfikar füzeyle artık hurda demire dönüşen küçük bir dev haline gelebilir. Kuşkusuz, ABD Terör Ordusu’nun bölgedeki üst düzey komutanları, ağır kayıplar vermeleri sonucuna vardılar ki kaçmayı tercih ettiler. Ayrıca ülkemizin yetkililerinin, özellikle de üst düzey askeri komutanlarının ABD’nin bölgedeki hareketlerine ve tehditlerine yönelik kararlı ve ciddi tepkileri, ABD kuvvetlerinin çekilmesinde büyük etki yarattı. Silahlı kuvvetlerin komutanlarının Yankeeler’in saçmalığına cevap vermemesi onların daha cesur hale getire bilir ve ayaklarını yorganlarından daha fazla uzatmalarına neden ola birildi. Şüphesiz İran , ABD tehditlerine cevap vermek ve Şehit Süleymani ve Şehit Fahrizaden’in kanlarının intikamını dile getirerek düşmanı etkiledi ve İran’ın intikamını birçok kez tattıkları için geri çekilmerine neden oldu.

Bu nedenle, ABD’nin Fars Körfezi’ndeki son dönemdeki hareketleri, bir kaybedenin son kargaşası olarak düşünülebilir. General Hac Kasım Süleymani’nin suikastı korkakça ve arkadan hançer vurarak gerçekleşti, zaten namertten de başka bir şey beklenmez, Ancak Şehit Süleymani’nin kanının intikamı, onlarınki gibi namertçe olmayacak ve mertçe bir intikam olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here