Tebriz Cuma İmamı’nın “karanlık mevsimleri” kitabını okuma tavsiyesi

0
94

İslam devrim liderinin Doğu Azerbaycan eyaletinde temsilcisi, Ayetullah Dr. Seyyid Muhammed Ali Al-i Haşim, “karanlık mevsimleri” kitabını tanıtırken, tarih ve edebiyatla ilgilenenlere bu eseri okumalarını tavsiye etti.

Ayetullah Al-i Haşim’in Tebriz Cuma İmami olduktan sonraki girişimlerinden biri, cuma namaz vaazlarında kültür, siyaset, tarihi ve edebi araştırmaların çeşitli alanlarındaki yeni kitaplarını tanıtmak olmuştur.

Taheri Hüsrevşahi “karanlık mevsimleri” adlı kitabında, Kaçar dönemi şairlerinin Kafkas şehirlerinin işgaline tepkilerini analiz etmiştir.

Yazar, bu kitapta, İranlı şairlerin Kaçar döneminde, savaşlar zamanındaki Kafkas işgaline tepki gösterdiğini edebi ve tarihi belgeler sunarak kanıtlamıştır. Hekim Hideci, Kaymakam Ferahani, Havari Şirazi, Meftun Denbeli, Rıza Han Hidayet, Neşat İsfahani, Mirza Sadık Vakanigar vb. tarafından yazılan bu kitaptaki şiir ve eserler, güvenilirlik ve özgünlük açısından, Tarihsel olarak İran’ın meşruiyetini kanıtlayan en önemli belgelerden biridir.

Yazar, bu kitapta Kaçar dönemi Fars şairlerinin eserlerini incelemenin yanı sıra, bu eserin önemli bir bölümünü bu dönemin Türkçe ve Arapça şiirlerinin incelenmesine ayırmış ve kitabın bilimsel geçerliliğine katkıda bulunmuştur.

Ayetullah Al-i Haşim, araştırma haftası ile aynı zamanda kitabın yazarı ile yaptığı telefon  görüşmesinde, Taheri Hüsrevşahi’ye bu kitabın derlenmesindeki bilimsel ve araştırma çalışmaları ve Azerbaycan tarihi ve edebiyatı alanındaki araştırma faaliyetleri için teşekkür etti.

Bu kitap, İran Ulusal Araştırmalar Enstitüsü Yayınları tarafından 2009 yılında yayınlandı ve aynı yıl Kültür Bakanlığı’nın edebi araştırma alanında en iyi araştırma, ve Bilim Bakanlığı’nın yılın en iyi tez ödülünü kazandı.

Bu kitabın yazarı Muhammed Taheri hüsrevşahi şu anda Tebriz Üniversitesi’nde tabancı öğrenciler için Farsça dil eğitim merkezi kurmaktan sorumludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here