Nasrallah: Hacı Kasım ve El-Mühendis’in Şehadeti Tarihi Bir Olaydı

0
126

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Şehit General Hacı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in şehadet yıldönümü münasebetiyle bir konuşma yaptı.

Seyyid Hasan Nasrallah konuşmasının başında Hz. Fatıma’nın şehadet günlerinden dolayı tüm Müslümanlara baş sağlığı diledi. Nasrallah aynı zamanda, Ayetullah Taki Misbah Yezdi’nin vefatından dolayı da Msibah Yezdi’nin ailesine, İran halkına, İmam Hamanei’ye, ilmi havzalara ve İslam Ümmetine başsağlığı diledi ve İslam Dünyasının büyük bir düşünürü kaybettiğini belirtti.

Hizbullah Genel Sekreteri aynı zamanda General Süleymani, el-Mühendis ve beraberindeki cephe arkadaşlarının şehadet yıl dönümü münasebetiyle de şehitlerin ailelerine ve direniş eksenine başsağlığı diledi.

Seyyid Hasan Nasrallah şu ifadelerde bulundu: ‘Direniş şehitlerine sadık olmalı, onlar hakkında sessiz kalmamalı, onları tanımalı ve tanıtmalı ve onların lütuf ve fedakarlıklarını kabul etmeli, onları takdir etmeli ve onlara teşekkür etmeli ve saygı duymalıyız.

General Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’in şehadeti büyük bir tarihi olaydır. General Süleymani ve yoldaşlarının İran’daki cenaze merasimleri dünyadaki en büyük cenaze merasimleridir.’

General Süleymani ve dostlarının büyüklüğü kalıcı olacaktır

Hizbullah Genel Sekreteri sözlerine şöyle devam etti: ‘Hacı Kasım ve arkadaşlarının büyüklüğü ve mazlumiyeti tarihte kalıcı olacaktır.

İran İslam Cumhuriyeti, Siyonist rejimin Lübnan’a karşı savaşı sırasında Saddam’ın kendilerine karşı başlattığı savaşa rağmen direnişi ve Lübnan’ı unutmamış, Suriye’deki savaşta Lübnan hükümetine ve halkına destek olmuştur.

İran ve Suriye, 1982’den beri direnişin ana destekçileridir ve İmam Humeyni, İsrail’in ilerlemesini engellemek için İran ordusundan Lübnan’a bir heyet göndermiştir.’

General Hacızade’nin konuşmalarının çarpıtılmasına yönelik eleştiri

Seyyid Hasan Nasrallah, İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacızade’nin sözlerine değinerek şunları söyledi: ‘General Hacızade’nin son sözleri çarpıtıldı. O, Gazze ve Lübnan’ın İran’ın savunması için ön hat olduğunu değil, işgalci İsrail’le mücadele için ön hat olduğunu söyledi.

Dün İranlı bir arkadaşımız bazı açıklamalarda bulundu ve bazı Lübnan medyası bunu çarpıttı ve bu arkadaşımızın, Filistin ve Lübnan’daki direniş füzelerinin İran’ın samanları olduğunu ve onların İran’ı savunmanın ön cephesi olduklarını söylediğini iddia ettiler.  Hayır. İran bu desteği, Gazze ve Lübnan’ı kendilerini savunmaları için verdi.

O, Gazze ve Lübnan’ın Hizbullah’ın ön cephesi olduğunu ve bu iki bölgenin yıllardır Siyonistlerle mücadele cephesi olduğunu söyledi.’

Seyyid Hasan Nasrallah sözlerine şöyle devam etti: ‘Hizbullah, insanlık tarihindeki en bağımsız direniş hareketlerinden biridir. Biz Lübnan’da, bizi para ve silah yönünden destekleyen ve şehit veren kimseyle, Lübnan’a karşı komplo kuran ve yıllardır İsrail düşmanını destekleyen birini bir tutmuyoruz.

Iraklılar ve Suriyeliler, ülkelerine intihar bombacıları gönderen ve onlara komplo kuranlar ile işgal edilen bölgeleri teröristlerden kurtaranlar arasında ayrım yapamıyor olamazlar.

Direniş komutanlarının şehadet yıl dönümü nedeniyle bölgede, Fars Körfezi’nde ve İsrail’de büyük endişe var ve bölge yoğun bir tansiyona tanık oluyor.’

İran tek başına işgalcilerle mücadele gücüne sahiptir

Hizbullah Genel Sekreteri şu ifadelerde bulundu: ‘İran, General Süleymani’nin şehit olmasının ardından, ABD askerlerini barındıran Ayn’ul Esed üssünü hedef aldığı gibi, bölgede müttefiklere ve kuvvetlere ihtiyaç duymadan istediği her yerde işgalcilere cevap verebilecek güçlü ve yetenekli bir ülkedir.

İran, ne zaman kuvvetlerine ve bilim adamlarına yönelik suikastlara askeri ve güvenlik açısından yanıt vermeye karar verirse, karşılık verecek ve bölgedeki dostlarından ve müttefiklerinden asla yardım istemeyecektir.

Direniş ekseni, direniş komutanlarının şehadeti olayını aşmayı başardı. Direniş ekseni bir komutanını kaybettiği zaman daha güçlü, daha ciddi ve daha bilinçli olmaktadır.’

General Süleymani dünya kahramanıdır

Hizbullah Genel Sekreteri sözlerine şöyle devam etti: ‘İran, Hacı Kasım Süleymani’yi ulusal bir kahraman olarak görüyorsa, biz de Lübnan ve Hizbullah içerisinde onu dünyada ve İslam dünyasında mazlumları savunan ve fedakâr bir kahraman olarak görüyoruz; Çünkü o sadece Şiiler için değil, tüm Müslümanlar için ve Hıristiyanlar ve Ezidiler gibi tüm gayrimüslimler için çalışıp fedakarlık yaptı.’

General Süleymani’nin başarıları

Seyyid Hasan Nasrallah şu ifadelerde bulundu: ‘Şehit General’in eylemleri ve başarıları çoktur ve onun hakkında söylenen ve ortaya çıkanlar çok azdır ve konuşulamayacak konular da vardır.

Eğer direniş komutanları şehit olmasaydı, Amerika kuvvetlerinin bölgeden çıkarılması sloganı, bölge uluslarının gerçekleştirmeye çalıştıkları bir slogan haline gelmezdi.’

Hizbullah Genel Sekreteri sözlerine şöyle devam etti: ‘General Süleymani ve arkadaşlarına yönelik suikastın katillerine ve faillerine misilleme yapılması, her özgür ve onurlu insanın görevidir ve adil bir misilleme, onlara suikast düzenleyenlerin ve bu olayın sorumlularının cezalandırılmasıdır.’

Seyyid Hasan Nasrallah, ABD’nin Lübnan’daki İslami direnişe karşı eylemleri hakkında şunları söyledi: ‘Amerika Birleşik Devletleri şimdi, ismini nadiren duyduğunuz ülkeleri Hizbullah’ı terör listesine dahil etmeye çağırıyor. Bu, direnişe karşı devam eden mücadelenin bir parçasıdır.

Bugün kuşatma altında olan bir tek biz değiliz, düşmanlarımız da kuşatma altındadır. Düşman zaten kaybedilmiş bir savaşa girdi. Kuşatma, gerçek gücün kaynağına olan güvenimizi artıracaktır.’

Hizbullah Genel Sekreteri aynı zamanda önümüzdeki günlerde Lübnan ve bu ülkedeki durum hakkında detaylı bir konuşma yapacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here