TEBRIZHABER.COM Said Celili, İran parlamentosunun başkanlığına aday olmak için ilk şans olarak bilinen seçeneklerden biriydi ve birçok analist, Mahmud Ahmedinejad hükümetinin önde gelen diplomatının siyasi yolunu, Baharistan’da devam ettireceğibe inanıyordu.

ubat 2020’de bu öngörü gerçekleşmedi ve Ali Laricani gibi o da parlamento seçimlerine katılmayarak 2021 olası cumhurbaşkanlığı adayı listesine dahil edildi. Şimdi, İran cumhurbaşkanlığı seçimine 6 aydan az kaldı. Seçim, ara dönem parlamento seçimlerinden üç hafta sonra gerçekleşecek ve bu, analistleri ve siyasi aktivistleri cumhurbaşkanlığı seçiminin oluşumu için farklı olasılıklar önermeye sevk etti; 1400 Said Celili’nin parlamento seçimlerine gelişi!

Resmi olmayan haberlere göre, Said Celili’nin destekçilerinden bazıları onun ara dönem parlamento seçimlerine girmesinin önünü açmaya çalışıyorlar ve bu konu önümüzdeki iki seçimde de kesinlikle önemli bir etkiye sahip olacaktır.

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arifesinde parlamentoya girmesi, kesinlikle sıradan bir parlamento koltuğuna oturup başkanlığı bir başkasına devretmek anlamında değil.” Ancak bazıları, Celili’nin cumhurbaşkanlığı sarayına başkan olarak gitme şansını denemeyeceğine inanmıyorlar.

1992’deki başarısızlığının ardından “gölge devleti ” kuran Celili, 2021 de rekabete her zamankinden daha hazır olduğunu gösterdi.

“Farda News” aynı zamanda gölge devletin son faaliyetlerine ve belediye yasasına ilişkin çeşitli önerilerin sunumu da dahil olmak üzere Celili’nin ekibinin kentsel meselelere halkın katılımına atıfta bulunuyor ve Celili’nin başkanlık için ciddi eylemlerini ifade ediyor: “Gölge devleti” teçkilatı neredeyse her ay ve ayda iki Toplantı yapıyor, ancak medyada fazla yer almıyor. “Cumhurbaşkanlığı seçimine yakın olduğumuz göz önüne alındığında, Celili de bazı medya kuruluşları tarafından olası bir aday olarak aday gösterilmiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here