Türkiye, Suriye’deki son gözlem noktasından ayrıldı

0
118

Türkiye ordusu, Halep’in dış mahallelerindeki Hudba el’Hızra bölgesindeki son gözlem noktasından çekildi ve Suriye ordusunun kontrolündeki bölgelerde başka bir karargah bırakmadı.

Sputnik haber ajansına göre, Türk ordusu Salı günü Halep’in güneyindeki El’Ays kasabası civarında teçhizat dolu 20 kamyonu çıkardı. Türk kamyonlarına Rus askeri polis güçleri de eşlik etti.

Türkiye yirmi gün önce karargahı boşaltma çalışmalarını başlatmıştı.

Sözkonusu bölge, Türkiye  ordusunun Suriye hükümeti tarafından kontrol edilen bölgelerdeki son karargahıydı. Rusya hükümeti ile yapılan anlaşmanın ardından Türkiye daha önce El’Raşidin, Şeyh Akil-Kobtan el’Cebel, Cebel Adnan ve Moammel el’Kurani’deki gözlem noktalarından  geri çekilmişti.

Suriye hükümeti, Türkiye’nin PKK ile mücadele bahanesiyle Suriye’de askeri güçlerini bulundurması ve Türkiye işbirlikçisi silahlı unsurlara destek vermesini ve Suriye’deki gayri meşru askeri varlığını Suriye toprakları ve hakimiyetinin ayaklar altına alınması bilerek kınıyor.

Suriye bu zamana kadar bir çok kez BM Güvenlik Konseyi’ne Türkiye’yi şikayet ettiyse de Türkiye ordusu Suriye topraklarından çıkmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here