Trump’ın son günleri, korkular ve umutlar

0
138

Yusuf Molayi

Uluslararası ilişkilerde olayların üretimi ve oluşumunda yer alan değişkenler çok geniştir ve kimse yarın veya bir saat sonra tam olarak ne olacağını söyleyemez. Önyargılı kavramlara dayalı olarak veya öngörülebilir bir süreçte meydana gelen olaylara ek olarak, birçok olay bir anda meydana gelen koşulların ürünüdür.

General Süleymani’nin şehadetini ve hatta bir saat öncesinin öngörülebilir olmadığı gibi. Aslında, bir şey olduğunda, daha önce analiz edemeyeceğiniz gelişmeler vardır çünkü olan bitenler tahmin edilemez. Yani yarın hangi yöne gideceğimizi söyleyemezsiniz ama geçmişe ve tarihin bir parçası haline gelen ve etkilerini görüp gözlemlediğimiz olaylara dayanarak daha fazla gerilime doğru ilerleyemeyeceğimiz görünüyor.

Aslında son birkaç gündür tanık olduğumuz olaylarda, uçak gemisinin ve B-52  bombardıman uçağının gelişinden dönüşüne ve ABD’li ve İranlı yetkililerin açıklamalarına kadar, gerilimin daha da artmaması anlamındaki hareketler görünüyor. Buna ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri ile 40 yılı aşkın süredir özel ilişkilerimiz var: Aslında, Amerika Birleşik Devletleri ile geçmişte her türlü olay yaşadık ve taraflar birbirlerinin politikalarına ve tepkilerine aşinadır.

Bu nedenle, Trump önümüzdeki birkaç hafta içinde Beyaz Saray’da özel bir şey yapmak istemiyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, gelecekteki olaylar hakkında her zaman temkinli konuşulabilir çünkü Amerikalı politika yapıcıların, özellikle de öngörülemez davranışları uluslararası ilişkiler mantığıyla tahmin edilebilecek davranışlardan daha ağır basan Trump’ın kafasında neler olup bittiğini bilmiyoruz. Ancak Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrıldığında yenilgilerinin önemsiz olduğunu göstermek için harekete geçmesi olasıdır. Ama eğer bir şey olursa, ne ölçüde olabileceğini bilmiyoruz, bu önemli  bir mevzudur, ve daha da önemlisi İran’ın nasıl tepki vereceğidir. İran şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerinde çok tedbirli olduğunu gösterdi; Yani ABD’nin ne yaptığı ve İran’ın nasıl tepki verdiği çok önemli. Aslında, İran söz konusu olduğunda, genellikle ABD ile çatışma tarzını yönettiğini ve hesaplar ve kitaplarla planlar ve hareket ettiğini göstermiştir. Dolayısıyla önümüzdeki haftalarda İran-ABD ilişkilerinde sıradışı bir durum olacağını düşünmüyorum. Öte yandan komutanlar, hukuki yapı açısından Cumhurbaşkanının kararına tabi olmakla birlikte aynı zamanda bu hukuki yapıda uzman görüşmeleri açısından da yetkileri vardır ve karar verene kadar askeri işlem yapılmaz, şimdiye kadar bir kaç kez, Pentagon ve operasyon komutanları uzman görüşmelerinde defalarca İran’la çatışmaya katılmadıklarını ve askeri operasyonlardan memnun olmadıklarını, hücum değil de, savunmacı hareket ettiklerini belirtmişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here