Obama, Trump ve Biden’in birbirinden farkı yok

0
127

Dr. Seyed Muhammed Merendi

Trump, Amerika içindeki bölünmelerin bir simgesidir, Trump, Amerikan bölünmelerinin bir ürünü, onların nedeni değil; Irksal bölünme, ekonomik bölünme ve kültürel uçurum son yıllar içinde dramatik bir şekilde genişledi ve Trump döneminde yoğunlaştı. Bu, ABD’nin zayıflığa doğru ilerlediğini gösteriyor. Öte yandan Trump, bildiğimiz belirli bir ahlaka sahip bir adam, ancak dikkat çekici olan, Trump yönetimindeki ABD dış politikasının önceki yönetimlerden çok da farklı olmamasıydı. İran’la ilgili olarak, maksimum baskı fikri Obama ve ekibinden geldi. Trump’ın General Süleymani’yi şehit ettiği doğru, ancak nükleer bilim adamlarının terörü Obama dönemine kadar uzanıyor.

Suriye, Yemen ve Libya’daki kirli savaşlar Obama yönetiminde Biden’ın yanında gerçekleşti. Harem müdafileri’nden bu kadar çok şehit vermemizin sebebi Obama, İsrail, BAE, Katar ve AB güvenlik teşkilatlarının bölgede yürüttüğü kirli savaş. Bu nedenle, Obama ve Trump yönetimlerinin genel yönelimi, Trump’ın davranış, eylem ve konuşmada öngörülemeyen bir kişi olduğu düşünüldüğünde farklı değildir; Trump daha kaba ve utanmazdır.

Demokratlar, ABD’nin Trump konusundaki iç bölünmeleri nedeniyle ABD ile Rusya ile bağlarını kopardılar ve Trump, Demokratlar nedeniyle Çin ile gerilimlere karıştı. Ve elbette, Trump’ın karakteri ve Demokratların sınırları dışında Cumhuriyetçilerden daha fazla etkiye sahip olması nedeniyle – özellikle Avrupa’da – Trump, Amerika’nın izolasyonunu artırdı. Uluslararası düzeydeki ve Amerika Birleşik Devletleri’nin iç bölünmelerindeki bu izolasyonun bir kısmı Trump’ın ürünü olsa da çoğu Trump’tan once de  zaten vardı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde iktidara gelen herkes bu bölünmeleri bir şekilde artırmştı.

Biden, pek bir şeyin değişmeyeceğini defalarca anlattı; Biden göreve geldiğinde Birleşik Devletler’de yeni bir yön görmeyi beklememeliyiz. Biden’ın danışmanı adayı 12 Şubat 2012’de Hillary Clinton’a yazdığı bir mektupta şunları yazdı: “El Kaide Suriye’de bizimle birlikte…

Biden ayrıca Obama’dan daha sağcı çünkü Biden’in bir sonraki ABD yönetimine aday olmayı planladığı insanlar, Obama’ın etrafındakilerden daha radikallerdi.

Bu nedenle, Biden’in itiraflarına dayanrak ondan pek bir şey beklenmiyor ama Biden, Trump karşıtı olduğunu kanıtlamak istediği için bazı değişiklikler yapacak; Tıpkı Trump’ın kendisini Obama karşıtı olarak gösterdiği gibi, Biden de kendisini Trump karşıtı olarak göstermeye çalışacak. Biden’in Obama’dan daha sağcı olduğu ve İran’a karşı çok şeyler yaptığı düşünüldüğünde, Biden devletinden çok şey beklememeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here