“Tel Aviv Kabusu: Yemen”-İran ve ABD arasında bir savaş olursa, vay İsrail’in haline !

0
88

Abdülbari Etvan
Rai al-Youm

İsrailliler neden General Süleymani’nin suikastına misilleme niteliğinde bir darbenin Yemen veya Irak’tan geleceğını öngörüyor? Husi balistik ve seyir füzeleri, Cidde ve Yanbu’dan sonra Kızıldeniz’in kuzeyindeki Eilat ve Beerşeba’ya ulaşabilecek mi? Yemen’de Trump ve Netanyahu’yu en çok ne endişelendiriyor?

General Süleymani’nin terörünün birinci yıldönümünde İran’a ve bağlı eksenine yönelik ABD-İsrail tehditlerinin artması ve bölgeye B52 denizaltılarının, gemilerinin ve savaşçılarının konuşlandırılması, Askeri saldırının yenileyeceği ve felaket içeren sonuçlar yönündeki korkularını gösteriyor.

Bir ülkenin askeri gücü ne kadar güçlü olursa olsun, savaşta zaferi garantilemek yeterli değildir ve Yemen savaşı ve Lübnan’daki Temmuz 2006 savaşı bunun açık örnekleridir.

Elde edilen bilgilere gore İsrail’in daha endişeli olduğu biliniyor Çünkü liderleri, Süleymani suikastının herhangi bir misilleme operasyonunun hedefi olacaklarını biliyor. Bu yüzden bugünlerde karada, denizde ve havada tam tetikteler. Bu korku, Netanyahu’yu devirmek için yapılan iç bölünmeler ve gösterilerle daha da şiddetlemiştir. Bu, Arap müttefiklerle ilişkilerin normalleşmesi ile verilen tüm armağanların etkisinin sona erdiği anlamına gelmiş ve hatta ötesinde, hiçbir etkisinin olmadığı ve her iki taraf için de tam tersi bir etkiye sahip olabileceği söylenebilir.

Bölgede şu anda iki olasılık çerçevesine giren sözlü bir savaşa tanık oluyoruz: birincisi, psikolojik bir savaş ve kamuoyunun moralini yükseltme girişimi ve ikincisi, olası herhangi bir savaşa hazırlık ve ya her iki olasılık birlikte.

Bu konudaki açıklamalardan biri son iki gün içinde İsrail ordusunun sözcüsü Orgeneral Hiday Zilberman tarafından yapıldı. İran’ın muhtemelen  Irak’tan veya Yemen’den İsrail’e saldıracağını söyledi. “İran’ın her iki ülkede de menzili İsrail’e ulaşan İHA’lar ve akıllı füzeler ürettiği bilgisine sahibiz.” Diye ekledi.

Bu husuta İran parlamentosunun Milli Güvenlik Komitesi sözcüsü tarafından bir yorum daha yapıldı. Ebulfez Emuyi, ülkesinin herhangi bir İsrail denizaltısının Fars Körfezi sularına girmesini, ülkeye misilleme hakkı veren düşmanca bir eylem olarak gördüğünü söyledi.

İsrailliler, Lübnan’ın güneyinde veya Gazze Şeridi’nden değil, Irak ve Yemen’den gelecek herhangi bir saldırı konusunda ilk kez endişeleniyorlar Ve neredeyse doğrulanmış bilgiler olmadan bu iki ülkeyi isimlendirmek mümkün değil.

Ansarullah hareketi mükemmel bir savaş deneyimine sahip ve Saudi Arabistan’ın derinlerindeki Aramco tesislerine roket atmıştır. İHA ve seyir füzeleri Bakik, Haris, Cidde ve Yanbu’yu vurmuş, Ve şimdi Babülmendp’te, Kızıldeniz’de ve Umman Denizi’nde seyrüseferi tehdit eden hecumbotları var.

İsrailliler, Gerneral Süleymani’ye yönelik bir intikam saldırısının büyük olasılıkla Irak veya Yemen’den olacağına ve Yemen’in bunu yapma olasılığının daha yüksek olduğu inancına varmışlar Çünkü Kızıldeniz’in kuzeyinde Cidde ve Yanbu’ya ulaşan Yemeni balistik ve seyir füzelerinin Eilat ve Beerşeba’ya ulaşabileceğini Ve kudus 2, 3 ve 4 füzelerine sahip olan ve Amerikan insansız hava aracını Hürmüz Boğazı üzerinde düşüren taraf, aynı füze veya daha gelişmiş füze ile B52 avcısını vurabileceğini biliyorlar.

Trump ve uzlaşmacı müttefikleri Israil’i Yemenlilerle savaşa sürüklerse,vay  bu rejimin haline. 2006’da Lübnan Savaşında otuz üç gün, 2014Gazze’de elli beş gün sürdüyü gibi; Yemen’deki savaşları muhtemelen yıllarca sürecek ve son savaşları olabilecektir. bu konunun doğruluğu Arap koalisyonu ve komutanlarından sorulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here