Gürcistan hükümetinin sunduğu sözkonusu tasarının mevcut koşullarda Milli Meclis tarafından kabul edilmesi düşündürücü bir gelişme sayılıyor. Aslında Gürcistan Milli Meclisi’nin onayladığı karar, bu ülkenin Batı ile ilişkilerinde büyük bir risk sayılıyor. Bundan önce Gürcistan yönetimi, AB’ye üye olmak için 2024 yılında girişimde bulunacağını duyurmuştu. Tiflis yetkilileri 2002 yılından beri, NATO’ya üyelik peşinde olmuşlardır.
ABD ve bazı Avrupalı devletler ise pratikte, Gürcistan’ın NATO ve Avrupa Birliği’ne üyelik meselesini çözebilmiş değiller. Ancak mevcut durumda, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi, muhalefetin baskısı altında böyle bir girişimde bulunabildiği gerçeğini gözardı etmemek gerek. Bilindiği üzere son aylarda muhalefet kanadı, iktidar partisini Rusya yanlısı ve ikili politika takip etmekle suçlamıştır. Moskova’nın 2008 yılındaki askeri müdahalesi ve Abhazya ve Güney Osetya olmak üzere iki bölücü bölgeyi desteklemesini, muhalefet kanadı iktidar partisine karşı bir baskı aracı olarak kullanıyor.
Gürcistan yetkilileri son aylarda Rusya ile sorunları hatta müzakere yoluyla çözüme kavuşturmaya çalışmışlardır. Bu bağlamda Gürcistan Başbakanı yaptığı bir açıklamada, Rusya ile kayıtsız şartsız şekilde müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi. Başbakanın ardından Gürcistan Cumhurbaşkanı da bir açıklama yaparak, diyaloğun özel çerçevesi olduğuna işaretle, uluslararası ortaklarından bu bağlamda destekte bulunmalarını istedi.
Gürcistan Cumhurbaşkanı eylül ayında mecliste yaptığı konuşmada, müzakerenin yetkilerin karşı tarafa verilmesi anlamına gelmediğine işaretle şöyle demişti: Gürcistan ile Rusya arasında mesafenin azaltılması ve birlik sağlanması için bir yol bulmak ve bu doğrultuda tüm fırsatları değerlendirmek gerek.
Gürcistan ile Rusya arasında geçtiğimiz aylarda yaşanan olumlu gelişmelere rağmen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Tiflis’e yaptığı ziyaretinin ardından bu denklemlerin bir kısmı değişti. ABD’nin izole olmuş ve başarısız Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Gürcistan’a yaptığı ziyareti sırasında bu ülke ile ABD arasında savunma, güvenlik, ekonomi ve ticaret alanlarında işbirliği vizyonu ile ilgili konuları ele aldı. Oysa Donald Trump başkanlığındaki ABD yönetimi geçen 4 senede, Gürcü liderlerinin istek ve taleplerini yerine getirme noktasında ileri doğru bir adım bile atmadı. Kuşkusuz, ABD’nin başarısız Dışişleri Bakanı bu ziyaretinde Gürcistan’a bir takım vaatlerde bulunmuştur. Bu bağlamda Gürcü muhalefet liderlerinden ve siyaset uzmanı Giga Bukerya şöyle diyor:
Moskova ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırganlığını geri püskürtmek suretiyle ülkede demokrasi ve güvenliğini desteklemek için Gürcistan ABD’nin aktif ve aralıksız katılımına ihtiyaç duymakta.
Konuyu toparlayacak olursak şunu ifade etmek gerekiyor ki, ABD’nin yenilmiş yönetimi Dışişleri Bakanı’nın vaatleriyle Gürcistan Milli Meclisi, ileride hayata geçirilmesinin pek mümkün görünmediği bir tasarıyı onaylamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here