ABD, ambargoları kaldırma karşılığında Katar’dan ne istiyor?

0
72
FHA- Katar’a yönelik ambargo krizinin çözülmesi için görüşmeler devam ediyor. Amerika’da seçimi kaybeden başkan Donald Trump, görevinin son günlerinde, İran’a karşı cepheye Katar’ı da ekleme hedefinde.

FHA- Ancak Doha yönetimi, Suudi Arabistan’ın başını çektiği bölge ülkelerinin öne sürdüğü şartlara karşı. Peki Katar’dan talepler neler? İşte ayrıntıları…

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, 2017 yılının haziran ayından bu yana diplomatik ilişkileri kestikleri Katar ile yeniden müzakere masasına oturdu.

On4’te yer alan habere göre; Amerika Birleşik Devletleri’nin arabulucu olarak yer aldığı görüşmelerde, Katar’dan Türkiye ve İran’la ilişkilerini kesmesi dahil birçok talep var.

Ancak Doha yönetimi, ülkeyi abluka altına alan ülkelerin şartlarını reddetti.

Katar istihbaratına dayandırılan habere göre Katar Emiri Şeyh Temim, Türkiye’nin bu ülkedeki üssüne yönelik taleplere, ‘kırmızı çizgi’ diyerek karşı çıktı.

Buna göre; Katar yönetimi, komşu ülkelerle bir anlaşma imzalamak için Türk askeri üssünün kapatılmasını müzakere etmeyecek.

Katar ayrıca körfez krizi döneminde hava ve deniz sınırlarını Katar’a açan İran’la ilişkilerini de kesmeyecek.

Katar’a yalnızca abluka uygulanmadı. Finansal saldırı da yapıldı. Ortaya çıkan bilgilere göre bu saldırının arkasında, Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed var.

Lüksemburg merkezli Havilland Bankasının 2017’deki körfez krizinde Katar’a yönelik finansal saldırı planında el Nahyan’la birlikte çalıştığı iddia edildi.

Eski bir banka analisti tarafından hazırlanan planda, Katar’ın döviz rezervlerini tüketmeye ve hükümeti yoksullaştırmaya yönelik tavsiyeler yer aldı.

Katar yönetimiyse geçen yıl, Suudi Arabistan’dan Samba Bank, Birleşik Arap Emirlikleri’nden First Abu Dabi Bank ve Lüksemburg’dan Havilland Bank’a, Londra ve New York’ta dava açmıştı.

Davaların gerekçesinde Katar, söz konusu bankaların dış piyasalarda Katar Riyalini manipüle ederek zarar verdiklerini ifade etmişti.

Bu kapsamda, Havilland Bank’ın, New York’taki döviz platformlarında hayali ve düşük teklifler sunarak, Katar riyalini önemli piyasalarda zayıflatmak için bir plan geliştirdiği belirtilmişti.

NORMALLEŞME İÇİN 13 TALEP

2018 yılında körfez ülkelerinin birçoğu, Katar’ı teröre destek verdiği iddiasıyla ekonomik ve siyasi abluka altına almıştı.

Ablukanın kaldırılması ve Katar’la diplomatik ilişkilerin yeniden tesisi için, 13 maddelik bir talep listesi hazırlanmıştı.

Katar’dan, İran ve Türkiye ile ilişkilerini kesmesi, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına uyması, hükümet destekli medya kuruluşlarını kapatması ve Suudi Arabistan tarafından terör örgütü olarak kabul edilen oluşumlarla ilişkilerini kesmesi istenmişti/Yazilimedya.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here