TEBRIZHABER.COM: “Bu yazı İsrailli gazeteci Barak Ravid tarafından yazılmiş ve Strateq.az’dan tercüme edilmiş”

Türkiye ve İsrail – her ikisi de Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da Ermenistan’a karşı kazandığı son zaferde kilit rol oynadılar. Üst düzey İsrailli yetkililer, ateşkesten birkaç hafta sonra, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in iki müttefiki arasındaki çitleri onarmaya çalıştığını söyledi.

Özet: Hem Türk hem de İsrail insansız hava araçları ve diğer silah sistemleri, Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı askeri bir avantaj elde etmesine yardımcı oldu. Ancak Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler son 10 yıldır donmuş durumda.

Haber yöneticileri: İsrailli yetkililere göre Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile son görüşmelerde İsrail-Türkiye gerginliğini giderdi.

Aliyev’in danışmanları İsrailli yetkililere Erdoğan’ın ilişkileri geliştirme niyetini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Erdoğan’ın İsrail ile ilgili kavgacı açıklamalarının uzun bir geçmişi var, ancak Aliyev’in danışmanları onun İsrail karşıtı bir duruşta olmadığını ve kendisine İsrail karşıtı tavsiyelerde bulunan yardımcılarının artık çalışmadığını iddia etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı ceyhun Bayramov, İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile geçtiğimiz günlerde yaptığı görüşmede, Azerbaycan’ın İsrail ve Türkiye’nin duvarlarını yıkmak için iyi bir zaman olduğunu düşündüğünü söyledi.
Söylenenler: “Aliyev ve üst düzey danışmanları, hem iyi dostların – Türkiye ve İsrail’in – normal ilişkilere dönmesini görmek istediklerini ve bunun gerçekleşmesine yardım etmeye hazır olduklarını söylediler.” Bunu İsrailli bir yetkili bana söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Aliyev’in yardımcısının açıklaması hakkında yorum yapmayı reddetti.

Geri dönüş: İsrail-Türkiye ilişkileri 2008 Gazze savaşından bu yana kötüleşti ve İsrail komandolarının 2010 Gazze Filosu olayından sonra Gazze’ye yardım götürmek için İsrail ablukasını kırmaya çalışan aktivistlere saldırmasıyla ilişkiler neredeyse tamamen donmuştu.

2013 yılında, o zamanki Başkan Barack Obama, Netanyahu ve Erdoğan arasında bir uzlaşma anlaşması sağlamak için üçlü telefon görüşmeleri yaptı.

Müzakereler 2016 yılına kadar sürdü ve iki yıl sonra, Tapınak Tepesi üzerinde yeni bir kriz ortaya çıktığında, anlaşma nihayet çöktü.

Sonuç: Son aylarda, özellikle Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama konusunda Yunanistan ve Kıbrıs ile yaşanan anlaşmazlığın ardından, Türkiye’nin İsrail ile yeniden ilişki kurmak istediğine dair birçok işaret var.

Ancak İsrailli yetkililer, Erdoğan’ın gerçek niyetiyle ilgili şüpheleri göz önüne alındığında çok dikkatli olacaklarını söylediler.

Her halükarda İsrail, Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmek için Yunanistan ve Kıbrıs ile ilişkilerine zarar vermeyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here