Zarif: E3 ülkeleri anlaşmadaki yükümlülüklerini ihlal etti

0
94
javad zarif

Muhammed Cevad Zarif, E3 olarak bilinen İngiltere, Almanya ve Fransa’nın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini ciddi şekilde ihlal ettiğini duyurdu.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif attığı bir tweette İran ile yapılan nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) tarafları arasında dışişleri bakanları düzeyinde yapılan toplantıya ilişkin açıklama yaptı.

Görüşmeleri, “E3 ve AB’nin (Avrupa Birliği) nükleer anlaşmayı korumak için son şansı” olarak niteleyen Zarif, “E3, ABD’nin İranlılara verdiği telafisi imkansız zararların suçunu paylaşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Zarif, “2014-2019 İran ve AB’nin ticaret verileri, E3/AB’nin nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini ciddi şekilde ihlal ettiğini kanıtlıyor.” ifadelerini kullandı.

Tarafların anlaşmadaki taahhütlerini uygulaması halinde İran’ın da anlaşmadaki taahhütlerine geri döneceğini belirten Zarif, şöyle devam etti:

“İran, ABD ve E3’ün kendi yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde ABD’nin anlaşmadan yasa dışı çekilmesine ve E3’ün (anlaşmadaki) açık ihlallerine yanıt olarak aldığı önlemleri, hızla tersine çevirecektir.”

Nükleer anlaşmanın tarafları İran, Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere dışişleri bakanları, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in başkanlığında video konferans yoluyla toplantı düzenlemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here